Bol prvým človekom, ktorý sa vyliečil z HIV. Osudnou sa mu napokon stala leukémia

Mário a Lukáš o Michalovi
Zdroj: Profimedia.sk

Brownovi sa vďaka transplantácii kostnej drene podarilo úplne poraziť infekciu HIV.

Bol prvým človekom na svete, ktorý sa úspešne vyliečil z infekcie vírusu HIV. Timothy Ray Brown porazil zákernú chorobu, aby ho o niekoľko rokov neskôr o život pripravilo iné ochorenie. Päťdesiatštyriročný Brown zomrel 29. septembra po dlhom boji s leukémiou, informuje CNN.

Američanovi, ktorý od roku 1995 žil s vírusom HIV, v roku 2007 lekári diagnostikovali akútnu myeloidnú leukémiu. V Berlíne preto podstúpil dve transplantácie kostnej drene. Tá pochádzala od darcu, ktorého gény niesli vzácnu mutáciu, vďaka ktorej bol prirodzene rezistentný na HIV.

Brownovi sa vďaka transplantovanej kostnej dreni podarilo o rok neskôr poraziť infekciu. Stal sa tak vôbec prvým človekom na svete, ktorý sa z ochorenia úplne vyliečil. S leukémiou však bojoval aj naďalej a zákerná choroba mu v posledných mesiacoch jeho života napadla aj chrbticu a mozog.

Informáciu o úmrtí potvrdila Medzinárodná spoločnosť AIDS. „V mene všetkých členov a rady guvernérov vyjadrujeme úprimnú sústrasť Timothyho partnerovi Timovi a jeho rodine a priateľom.“

It is with a profoundly heavy heart that the IAS bids farewell to Timothy Ray Brown, the first person to be cured of...

Uverejnil používateľ IAS - International AIDS Society Streda 30. septembra 2020

Zdroj: Facebook/IAS - International AIDS Society

Brown pracoval sedemnásť rokov v Berlíne ako čašník a prekladateľ. Po tom, čo mu diagnostikovali HIV infekciu, sa rozhodol o svojich skúsenostiach s týmto ochorením prehovoriť a podľa partnera Tima sa stal vyslancom dobrej nádeje. „Tim bol skutočne tým najmilším človekom na svete. Jeho duch bude žiť aj naďalej a láska a podpora od rodiny a priateľov mi pomôžu prežiť toto ťažké obdobie,“ uviedol Brownov partner.

Druhým pacientom na svete, ktorému sa podarilo HIV vírus poraziť, sa stal Adam Castillejo. V Londýne podstúpil antiretrovírusovú liečbu HIV, no na rozdiel od Browna podstúpil Castillejo iba jednu transplantáciu kmeňových buniek a v rámci liečby mu nebola urobená rádioterapia celého tela.
 

KALIFORNIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hiv

Dôležité udalosti