Azbest v detskom púdri: Johnson & Johnson zaplatí za urovnanie sporov 100 miliónov dolárov

Miroslav Maslák po prepustení z väzenia.
Zdroj: shutterstock/Raihana Asral

V roku 2018 agentúra Reuters odhalila, že firma vedela o prítomnosti azbestu vo svojich výrobkoch z mastenca celé desaťročia.

Nadnárodná spoločnosť Johnson & Johnson zaplatí za urovnanie viac než 1000 súdnych sporov vyše 100 miliónov amerických dolárov. Ľudia firmu zažalovali za to, že detský púder, ktorý vyrába, údajne obsahuje rakovinotvorný azbest.

Johnson & Johnson podľa agentúry Bloomberg čelí celkovo 19-tisíc súdnym sporom. Azbestom má byť kontaminovaný mastenec, ktorý je hlavnou zložkou detského púdru. Spoločnosť toto tvrdenie vytrvalo odmieta, ale aj napriek tomu je ochotná niektoré spory, ktoré sa ťahajú štyri roky, urovnať.

Vedenie firmy Johnson & Johnson odmietlo svoje rozhodnutie bližšie komentovať, zopakovalo však, že mastenec, ktorý v púdroch používa, je úplne bezpečný a azbest neobsahuje. Obidva spomínané minerály sa často ťažia na rovnakých miestach. Johnson & Johnson prestal svoje výrobky z mastenca predávať v USA a Kanade v máji tohto roka a mastenec nahradila kukuričným škrobom.

V roku 2018 agentúra Reuters vo svojej investigatívnej reportáži odhalila, že kozmetický gigant vedel o prítomnosti azbestu vo svojich výrobkoch z mastenca celé desaťročia. Prvá zmienka o tom je v dokumentoch z roku 1957. Aj na základe tohto zistenia vyhral v roku 2018 advokát Mark Lanier súdny spor proti spoločnosti, v ktorom mu súd po odvolaní priznal odškodné vo výške 2,1 miliardy dolárov. 

WASHINGTON/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Azbest

Dôležité udalosti