VIDEO: Rusko zverejnilo zábery z testu rakety Zirkón, proti ktorej neexistuje účinná obrana

SS digital Giovanni-Martina.mp4
Zdroj: YouTube/Ruské ministerstvo obrany

Okolo rakety sa vytvorí plazma, a tým sa stane pre radary prakticky neviditeľná.

Ruská armáda úspešne otestovala svoju hypersonickú raketu Zirkón. Odpálili ju z fregaty Admirál Gorškov, ktorá je pýchou ruského námorníctva a patrí medzi najmodernejšie vojnové lode svojho druhu. Raketa zasiahla cvičný cieľ vzdialený 450 km a dosiahla maximálnu rýchlosť Mach 8, teda osemnásobok rýchlosti zvuku.

Kde presne Zirkón otestovali nie je známe, vie sa iba, že fregata sa nedávno plavila v Barentsovom mori. Raketu vyvíjali niekoľko rokov, o jej existencii prvýkrát informoval prezident Vladimir Putin iba vlani. Proti plávajúcemu cieľu raketu použili vôbec prvýkrát. Zábery z odpálenia rakety zverejnilo Ruské ministerstvo obrany.


Raketa je pre radary prakticky neviditeľná

Protilodná hypersonická strela 3M22 Zirkon, ktorá je odpaľovaná z lodí a ponoriek, má mať dolet viac než 1000 kilometrov. Hoci oficiálne je zaznamenaná maximálna rýchlosť Mach 8, tak podľa vyhlásení prezidenta Vladimíra Putina strela Zirkón dokáže dnes už vyvinúť rýchlosť Mach 9 (10 700 km/h). Testovaných 500 kilometrov tak preletí za zhruba tri minúty (167 sekúnd pri maximálnej rýchlosti).

Pri takejto rýchlosti sa okolo rakety vytvorí pôsobením vysokej teploty z trenia vzduchu plazma, a tým sa stane pre radary prakticky neviditeľná. Preto je veľmi ťažké ju zasiahnuť protiraketovou obranou.

MOSKVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Raketa

Dôležité udalosti