Tínedžerka (16) sa stala na jeden deň premiérkou Fínska

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR/AP

Stretla sa s členmi vlády a poslancami.

Post fínskej premiérky na jeden deň formálne zaujala 16-ročná tínedžerka. Stalo sa tak pri príležitosti Medzinárodného dňa dievčat, ktorý pripadá na 11. októbra a upriamuje pozornosť na rovnosť oboch pohlaví, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Aava Murtoová z malej dediny Vaaksi ležiacej na juhu Fínska v stredu na jeden deň formálne nahradila 34-ročnú fínsku premiérku Sannu Marinovú. Témou tohtoročného Medzinárodného dňa dievčat, ktorý OSN zaviedla v roku 2011, je vplyv moderných technológii na rodovú rovnosť.

„Pokiaľ dievčatá nebudú môcť používať a vyvíjať nové technológie, naše očakávania v oblasti rodovej rovnosti zostanú nenaplnené. Dievčatá majú v digitálnom svete tiež svoje miesto," vyhlásila Aava Murtoová, ktorá sa počas svojho jednodňového "úradovania" stretla s členmi fínskej vlády a poslancami parlamentu.

Murtoová a Marinová vydali aj spoločné vyhlásenie, v ktorom okrem iného upozornili na problém virtuálneho obťažovania dievčat v online prostredí.

Fínsko sa v oblasti ženských práv pravidelne umiestňuje na vrchole celosvetových štatistík. Marinová je hlavou stredo-ľavicovej vládnej koalície, ktorú tvorí päť strán, na čele ktorých stoja ženy. Úradu sa ujala v decembri 2019 ako vôbec najmladšia premiérka na svete.

HELSINKI/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tínedžerka

Dôležité udalosti