FBI prekazila únos guvernérky štátu Michigan. Zadržali 13 mužov

čísla okresy.jpg
Zdroj: TASR/AP

Whitmerová vyčítala prezidentovi Trumpovi, že doposiaľ nenávistné skupiny neodsúdil.

Polícia zadržala 13 mužov vrátane príslušníkov pravicových skupín v spojitosti s plánovaním únosu demokratickej guvernérky štátu Michigan Gretchen Whitmerovej a podnecovaním k občianskej vojne. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Generálna prokurátorka štátu Michigan Dana Nesselová po vyhlásení zatykača označila plánovaný únos 49-ročnej guvernérky za "vážnu a reálnu hrozbu".

Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v spolupráci s michiganskou políciou v mužov zatkli v stredu.

Šiestich z nich obvinili z plánovania únosu a zvyšní siedmi čelia obvineniam v spojitosti s terorizmom a zločineckými skupinami, uvádza na svojej webovej stránke stanica BBC. Títo siedmi muži patria k extrémistickej skupine s názvom Wolverine Watchmen.

Zadržaní muži podľa prokurátora sledovali guvernérkino sídlo a dokonca aj otestovali podomácky vyrobenú bombu, ktorú plánovali odpáliť neďaleko domu, aby od miesta činu odlákali bezpečnostné zložky.

Zdroj: Antrim County Sheriff’s Office

Americký prezident Donald Trump na Whitmerovú opakovane slovne útočil za zavedenie prísneho lockdownu na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 v Michigane. Ozbrojení príslušníci pravicových skupín organizujú v hlavnom meste štátu Michigan Lansing protesty namierené voči guvernérke.

Whitmerová sa poďakovala orgánom činným v trestnom konaní za zmarenie pokusu o únos a vyčítala prezidentovi Trumpovi, že doposiaľ nenávistné skupiny neodsúdil.

„Namiesto toho, aby mi (Whitmerová) poďakovala, ma obviňuje z belošského rasizmu," napísal Trump štvrtok na sociálnej sieti Twitter.

Whitmerová upozornila na skutočnosť, že americký prezident počas debaty s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom odmietol odsúdiť stúpencov belošského rasizmu a "nenávistné skupiny" podobné dvom michiganským skupinám, ktoré údajne plánovali jej únos.

WASHIGNTON/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Krimi

Dôležité udalosti