Za otrávenie Navaľného udelila Európska únia sakcie na Rusko, ujdú sa aj Lukašenkovi

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/artjazz

Európska únia sa týmto krokom snaží zvýšiť tlak na režim v Minsku.

Ministri zahraničných vecí sa v pondelok v Luxemburgu dohodli na uvalení sankcií na bieloruskéhé lídra Alexandra Lukašenka. Podľa tlačovej agentúry AFP to potvrdili viaceré diplomatické zdroje.

Diplomati potvrdili, že Európska únia sa týmto krokom snaží zvýšiť tlak na režim v Minsku, ktorý pokračuje v represáliách voči demonštrantom v uliciach bieloruských miest.

Najmenej dvaja nemenovaní diplomati pre AFP uviedli, že na doterajší zoznam 40 sankcionovaných osôb kvôli volebným podvodom, represáliám voči demonštrantom a porušovaniu ľudských práv by mal pribudnúť aj Lukašenko.

Na "čiernom zozname" sa začiatkom októbra počas mimoriadneho summitu dohodli šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ - Lukašenka však na tento zoznam ani napriek snahám viacerých lídrov nezaradili.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok ešte pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu naznačil možnosť, že sa Lukašenko dostane na zoznam reštrikčných opatrení v podobe zmrazenia aktív a zákazu udeľovania víz. Maas upozornil na skutočnosť, že od septembra, keď diplomati EÚ naposledy rokovali, sa v Bielorusku nič nezlepšilo.

"Musíme pripustiť, že Lukašenkov režim aj naďalej používa násilie," uviedol Maas a spresnil, že aj počas protestov v nedeľu - rovnako ako počas predošlých protestov - došlo k zatýkaniu pokojne demonštrujúcich osôb. "Musíme preto diskutovať o tom, ako to ďalej riešiť," vysvetlil Maas a dodal, že sankcie by sa mali priamo týkať aj Lukašenka.

Európska únia odmietla uznať Lukašenkovo víťazstvo v prezidentských voľbách a viacero členských krajín - vrátane Slovenska - jeho v poradí už šiesty prezidentský mandát neuznáva.

Otrávenie Navaľného

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa dohodli, že pripravia nové sankcie voči Rusku v súvislosti s otrávením ruského opozičného politika a aktivistu Alexeja Navaľného. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.


Šéfovia diplomacií 27 členských krajín EÚ sa v pondelok stretli na zasadnutí Rady pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Dvadsaťsedem ministrov členských krajín EÚ sa tam dohodlo, že začnú s prípravou opatrení na základe návrhu, ktorý minulý týždeň pripravilo Francúzsko s Nemeckom, píše AFP s odvolaním sa na tri rôzne zdroje. Tieto dve krajiny podľa AFP tvrdia, že Rusko je zodpovedné za augustovú otravu Navaľného nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní 6. októbra potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých Navaľnému boli nájdené stopy látky zo skupiny novičok. K rovnakým výsledkom dospeli aj laboratóriá v Nemecku, Francúzsku a vo Švédsku.

Navaľnému prišlo nevoľno a upadol do kómy, keď 20. augusta lietadlom cestoval z Tomska do Moskvy. Piloti lietadla urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia. O dva dni - 22. augusta - povolili lekári z Omska Navaľného prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra.

Rusko akýkoľvek podiel na Navaľného otrave popiera.

BRUSEL, LUXEMUBRG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Alexej Navaľnyj

Dôležité udalosti