Reportéri odhalili zverstvá na školách v Sudáne: deti v reťaziach, tvrdé bitky a sexuálne zneužívanie

Patracka_tvnoviny.mp4
Zdroj: YouTube/BBC

Chlapci, ktorých učitelia dobili takmer na smrť, bojujú za spravodlivosť.

Investigatívni reportéri BBC zverejnili reportáž o brutalite na islamských školách v Sudáne. Odhalili zverstvá, o ktorých študenti museli mlčať a nevedeli o tom ani rodičia. Tisícky sudánskych chlapcov sú obeťami týrania alebo sexuálneho zneužívania na školách s prísnym režimom prezývaných „khalwas". Krátky dokument s názvom The Schools that Chain Boys (Školy, ktoré dávajú chlapcov do reťazí) priniesol aj príbehy dvoch chlapcov, ktorí to takmer neprežili.

Reportér Fateh Al-Rahman Al-Hamdani celých 18 mesiacov tajne nakrúcal v 23 sudánskych školách po celej krajine, ktoré fungujú aj ako internáty. To, čo tam videl, ho šokovalo. Žiaci, často iba 5-roční, boli spútaní reťazami, bili ich palicami a aj za malé pochybenie ich čakal tvrdý trest.

Mohamed Nader je jeden z chlapcov, ktorého týrali tak, že s ťažkými zraneniami skončil v nemocnici. V škole, kde sa učil naspamäť Korán, ho väznili v provizórnej cele, kde mu nedali päť dní piť ani jesť. Brutálne ho dobili až takmer zomrel.

Lekári mu zachránili život a rodičia chcú dosiahnuť spravodlivosť. Nie je to však jednoduché. Aj po zmene vlády majú náboženskí učitelia prezývaní „šejkovia" veľký vplyv.

V reportáži zverejnili aj drsné zábery chlapcov v reťaziach, ktorí musia spať na zemi v extrémnych horúčavách. Choré deti ležali bez pomoci v izolovaných izbách bez liekov a v bolestiach. Výpovede niektorých chlapcov zaskočia aj ostrieľaného reportéra. Školu považujú za väzenie a chceli by utiecť domov.

Mohamed prezradil, že bol aj svedkom sexuálneho zneužívania. Starší žiaci, ktorí často na príkaz učiteľov bili mladších, sa dopustili aj znásilnenia. Učitelia to ale samozrejme popierajú.

Celú reportáž si môžete pozrieť nižšie. Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.

CHARTÚM/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reportáž

Dôležité udalosti