Zahraničné

Študentka oslepla po tom, čo pol roka nosila špinavé šošovky

shutterstock_163146179.jpg
Zdroj: shuterstock.com

Šošovky si nevybrala ani vtedy, keď si šla zaplávať či počas sprchovania.

Taiwanská študentka oslepla po tom, ako pol roka nosila kontaktné šošovky bez toho, aby ich pravidelne čistila. Dvadsaťtriročná Lian Kao si šošovky nevybrala ani vtedy, keď si šla zaplávať či počas sprchovania.

O zrak ju napokon pripravili jednobunkové organizmy améby, ktoré požierali tkanivo očných buliev. Vďaka nedostatočnej hygiene mali v očiach študentky vhodné prostredie na rozmnožovanie. Podľa lekárov ide o jeden z mnohých prípadov, keď mladí ľudia, na ktorých je vyvíjaný veľký tlak, zabúdajú na správnu starostlivosť o kontaktné šošovky.

Zdroj: shuterstock.com

Ako uviedol lekár Wu Jian-liang z tchajpejskej nemocnice, nedostatok kyslíka spôsobený priľnutím šošovky na oko môže poškodiť jeho povrch a znížiť tak ochranu voči mikroskopickým organizmom, ktoré sa môžu usídliť v tkanive a ďalej sa v ňom rozmnožovať.

„Dievča malo kontaktné šošovky vyhodiť už po mesiaci, no namiesto toho ich používalo ďalej, čím si nenávratne poškodilo rohovky," vyjadril sa Jian-liang, ktorý zároveň dodal, že tento prípad by mal byť varovaním pre ostatných používateľov kontaktných šošoviek. Tí by podľa neho nemali brať dodržiavanie základnej hygieny na ľahkú váhu.

TAIWAN/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.