Nie iba Trump a Biden: Prezidentom USA chce byť ďalších 17 kandidátov, väčšina nemá ani teoretickú šancu

Daniel Dangl a Adela Vinczeová
https://videoarchiv.markiza.sk/video/2-na-1/bonus/6855-2-na-1-adela-a-dano-o-poslednej-epizode-s-gabrielou-marcinkovou Zdroj: Shutterstock.com

Dvaja však predsa len áno.

Napriek tomu, že všetky média informujú v súvislosti s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA iba o dvoch menách, v hre o kreslo v Bielom dome nie sú iba Donald Trump a Joe Biden. Voľby síce majú ďalších 17 kandidátov, no väčšina z nich sa objaví na hlasovacom lístku iba v hŕstke štátov, a tak nemajú ani len teoretickú šancu na víťazstvo. Azda najzvučnejšie meno medzi nimi je spevák Kanye West, ktorého budú môcť voliť obyvatelia 12 štátov a maximálne môže získať 84 hlasov voliteľov. Na víťazstvo vo voľbách je potrebných 270.

Aspoň "akú-takú šancu" má libertariánka Jo Jorgensenová a Howie Hakwins zo Strany zelených. Kým za prvú menovanú môžu hlasovať voliči vo všetkých štátoch, Hawkins sa objaví na lístku v 30 štátoch.

Jo Jorgensenová

Joanne Marie Jorgensenová sa narodila 1. mája 1957. Je kandidátkou na prezidentku v tohtoročných voľbách za Libertariánsku stranu.

Dr. Jo's 2.0 BUS TOUR - First 4 cities! Boise, Idaho Idaho Falls, Idaho Bozeman, Montana Billings, Montana

Uverejnil používateľ Jo Jorgensen Pondelok 14. septembra 2020

Súkromie a kariéra

Jorgensená pochádza zo štátu Illinois. Na vysokú školu odišla do Texasu, kde získala bakalársky titul v odbore psychológie na Baylor University a v roku 1980 magisterský titul v odbore podnikovej administratívy na Southern Methodist University. O niekoľko rokov pokračovala aj v doktorandskom štúdiu v odbore priemyselnej a organizačnej psychológie, ktorý získala v roku 2002 na Clemson University.

Kariéru odštartovala v medzinárodnej spoločnosti IBM. Od roku 2006 je akademičkou na Clemson University, kde pôsobí na plný úväzok ako odborná asistentka v odbore psychológie.

Mohlo by vás zaujímať: Joe Biden bojuje o prezidentské kreslo tretíkrát, takáto bola jeho cesta

Je vydatá a má dve dospelé dcéry a jedného vnuka.

Predchádzajúce volebné kandidatúry

Jorgensenová kandidovala za viceprezidentku v roku 1996. V roku 1992 sa hlásila do Snemovne amerických reprezentantov za Libertariánsku stranu a bola kandidátkou na 4. volebný okrsok v Južnej Karolíne. V oboch prípadoch bola neúspešná.

Prezidentská kampaň 2020

Žiadosť o nomináciu na prezidentku podala Joe 13. augusta 2019. Kampaň formálne zahájila na zjazde Libertariánskej strany v Južnej Karolíne 2. novembra 2019 predtým, ako sa toho istého dňa zúčastnila oficiálnej straníckej prezidentskej debaty.

Zdroj: shutterstoc.com/BeDaniel

Oficiálnou kandidátkou sa Jorgensenová stala v máji tohto roku, čím sa zároveň stala prvou nominovanou ženou svojej strany a jedinou kandidátkou na prezidentku v roku 2020 s hlasovacím právom pre viac ako 270 voliteľských hlasov. Pri prieskumoch verejnej mienky získala minimálnu podporu.

Politické vízie

Jorgensenová by rada reformovala zdravotnú starostlivosť v USA. Taktiež podporuje nahradenie systému sociálneho zabezpečenia individuálnymi dôchodkovými účtami. Libertariánska kandidátka nesúhlasí s vojnou proti drogám a je za zrušenie protidrogových zákonov. Nesúhlasí ani s kvalifikovanou imunitou.

Libertariánska kandidátka podporuje slobodu amerických občanov cestovať a obchodovať, požaduje odstránenie obchodných prekážok a ciel a podporuje zrušenie kvót na počet ľudí, ktorí môžu legálne vstúpiť do Spojených štátov za prácou, návštevou alebo pobytom. Je za stiahnutie amerických jednotiek zo zahraničia a ozbrojenú neutralitu.

Mohlo by vás zaujímať: Donald Trump chce vládnuť aj naďalej, toto je jeho životný príbeh

Zaujímavý je jej postoj ku koronavírusu, ktorý je v mnohom podobný Trumpovmu. Reakciu vlády USA na pandémiu COVID-19 označila Joe ako príliš byrokratickú a autoritársku, pričom obmedzenia označila za útok na slobodu. Taktiež je proti noseniu rúšok, pretože nosenie pleťovej masky považuje za otázku osobnej voľby.

Howie Hawkins

Howie Hawkins je odborárom, robotníkom, politikom a ekologickým aktivistom a spoluzakladateľom Strany zelených (Green Party of the United States), za ktorú kandiduje vo voľbách.

Uverejnil používateľ Howie Hawkins Sobota 1. júna 2019

Súkromný život a kariéra

Howard Gresham Hawkins sa narodil 8. decembra 1952 v San Franciscu v Kalifornii, kde aj vyrastal. Na vysokú školu nastúpil na Dartmouth College, no titul nikdy nezískal. Ako 19-ročný bol povolaný a nastúpil na vojenský výcvik, ale nikdy nenastúpil na aktívnu službu.

Prezidentský kandidát bol tímovým pracovníkom, stavbárom a robotníkom. Od roku 2001 až do odchodu do dôchodku pracoval v spoločnosti UPS na vykladaní nákladných vozidiel v nočnej zmene.

Mohlo by vás zaujímať: Ako hnutie Black Lives Matter ovplyvní americké voľby? Jeho prívrženci majú jasného kandidáta

Politická kariéra

V roku 1973 vstúpil do Socialistickej strany USA. O niekoľko rokov neskôr bol jedným so spoluzakladateľov protijadrovej organizácie s názvom Clamshell Alliance.

V 80. rokoch ho oslovila tzv. zelená politika a na začiatku 90. rokov oznámil založenie a hnutie Zelené USA. Koncom dekády oznámil plán, v ktorom chcel spolu s Mikeo Feinsteion spojiť všetky "zelené" strany do jednej. čo sa napokon podarilo v roku 2001, kedy vznikla Strana zelených USA.

Zdroj: shutterstoc.com/vesperstock

Za Stranu zelených kandidoval do rôznych funkcií celkovo až 24-krát, a to neúspešne. Dokonca viackrát kandidoval aj na pozíciu starostu New Yorku.

Prezidentské voľby a politické ambície

Svoju kandidatúru oznámil 3. marca 2019 a v máji odštartoval kampaň. Neskôr ho vo voľbách podporila aj Socialistická strana USA. Jeho potenciálnou viceprezidentkou je kamarátka Angela Walkerová.

Hawkins presadzuje škrtanie výdavkov na armádu, zdravotnú starostlivosť pre všetkých a minimálnu hodinú mzdi 20 dolárov.

Volebné dianie v USA budeme sledovať aj v mimoriadnej relácii Prezidentské voľby 2020 so Zlaticou Puškárovou. Už 04. novembra o 05.00 h na obrazovkách televízie Markíza.


USA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.