Teroristický útok vo Viedni: Najmenej jeden podozrivý z teroristického činu je stále na úteku

Na videosnímke policajti zasahujú na mieste po streľbe neďaleko synagógy 2. novembra 2020 vo Viedni.
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

Kurz odsúdil streľbu ako "ohavný teroristický útok" a vyhlásil, že antisemitský útok sa nedá vylúčiť.

Najmenej jeden podozrivý z pondelkového teroristického útoku vo Viedni je stále na úteku. Oznámil to rakúsky minister vnútra Karl Nehammer a dodal, že mŕtvych je niekoľko. Informácie priniesli v utorok v skorých hodinách tlačové agentúry DPA a AP.

"Toto je najťažší deň, aký Rakúsko v posledných rokoch zažilo," povedal minister a vyzval ľudí, aby sa zdržiavali vo vnútri domov a mimo centra Viedne. Takisto potvrdil, že mŕtvy je aj jeden ťažko ozbrojený útočník.

Pred jeho vyjadreniami rakúska stanica ORF informovala, že niekoľko ľudí, ktorí po začatí streľby uviazli v baroch a reštauráciách, už smeruje domov. Ďalším ľuďom umožnili bezplatný pobyt v hoteli v meste.

Nehammer ešte dodal, že ďalšia tlačová konferencia, na ktorej poskytne aktuálne správy, sa bude konať o 06.00 h SEČ.

Strelci spustili paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusu.

Podľa úradov išlo o teroristický útok, pri ktorom zahynul aj jeden z útočníkov a 15 ľudí utrpelo zranenia.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz povedal, že útočníci boli ozbrojení automatickými zbraňami a boli na útok veľmi dobre pripravení.

Polícia spresnila, že v pondelok krátko po 20.00 h SEČ bolo vystrelených niekoľko prvých nábojov na rušnej ulici v centre mesta a že sa strieľalo celkovo na šiestich miestach - Salzgries, Schwedenplatz, Graben, Fleischmarkt, Bauernmarkt a Morzinplatz.

Neoverený záznam zverejnený na sociálnych sieťach zachytával strelcov kráčajúcich po uliciach a náhodne strieľajúcich do ľudí.

Motív sa vyšetruje, ale podľa kancelára Kurza sa antisemitský útok nedá vylúčiť, keďže streľba sa začala pri viedenskej hlavnej synagóge. Tá bola v čase útoku zatvorená.

Správy o počte obetí sa rozchádzali

Rakúske denníky informovali o siedmich mŕtvych vrátane policajta, ministerstvo vnútra v pondelok neskoro večer potvrdilo troch mŕtvych, vrátane policajta a jedného páchateľa.

Podľa informácií denníka Kurier páchatelia zaútočili na ľudí, ktorí sedeli na terasách reštaurácií. Rakúska polícia vyzvala občanov, aby na sociálnych sieťach nezverejňovali žiadne zábery zranených či prestreliek s páchateľmi.

Objavili sa aj fámy, že páchatelia si na úteku zobrali rukojemníkov. Tieto informácie polícia nepotvrdila. Podľa aktuálnych správ, ktoré zverejnil denník Kurier polícia obkľúčila obchodný dom Gerngross na Mariahilfer Strasse.

Portál rakúskej televízie ORF píše, že o život prišiel jeden človek a viacerí utrpeli zranenia. Podľa denníka Kurier sa objavili správy, podľa ktorých prišlo o život až sedem ľudí vrátane policajta a štyri ďalšie osoby sú ťažko zranené.

Mikulec: Podnikli sme všetky potrebné kroky na zaistenie bezpečnosti našich občanov

Útočníci údajne strieľali z automatických zbraní a mali aj nože.  Videozábery zverejnené televíziou portálu OE24 zachytávajú najmenej jedného zraneného, ktorý krvácajúci ležal na zemi pred miestnym podnikom na námestí Schwedenplatz - pravdepodobne išlo o policajta.

Portál OE 24 neskôr uviedol, že útočníkov môže byť až desať a niektorí z nich sa stále pohybujú v uliciach mesta.

Zdroj: Twitter/Tom Kurz

Denník Kurier píše, že predseda tamojšej židovskej obce vylúčil, že by došlo k obetiam v radoch jej členov.

Zdroj: Twitter/Georgia HGrabar

Reakcia prezidenta a kancelára

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz odsúdil pondelňajšiu streľbu vo viedenských uliciach ako "ohavný teroristický útok". Informovala o tom agentúra APA.

"Naša polícia rozhodne zakročí voči páchateľom tohto strašného teroristický útoku. Som rád, že polícia už jedného páchateľa zneškodnila. Nikdy sa nedáme zastrašiť terorizmom a proti týmto útokom budeme rozhodne bojovať všetkými prostriedkami," povedal Kurz pre APA.

"Celá krajina je v myšlienkach s obeťami, zranenými a ich rodinnými príslušníkmi, ktorým vyjadrujem hlbokú sústrasť," povedal Kurz. "Práve teraz zažívame v našej republike ťažké hodiny. Chcel by som sa poďakovať všetkým zásahovým jednotkám, ktoré najmä dnes riskujú svoje životy, aby nás ochránili," dodal.

Ochranu uzavretých objektov prevezme armáda, priblížil Kurz s tým, že takýmto spôsobom sa zaistí, aby sa polícia mohla sústrediť výlučne na boj proti terorizmu.

Útok vo Viedni "hlboko zasiahol" aj rakúskeho prezidenta Alexandra van der Bellena. Na Twitteri vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí. "Našu slobodu a demokraciu budeme brániť spoločne všetkými prostriedkami," zdôraznil.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

VIEDEŇ/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Terorizmus

Dôležité udalosti