Vo Viedni vraždil iba 20-ročný islamista

Turkey Earthquake114393.jpg
Zdroj: TASR/Photo/Ronald Zak

Atentátnik bol už skôr odsúdený za trestný čin založenia teroristickej skupiny.

Páchateľom teroristického útoku vo Viedni je 20-ročný muž zo Severného Macedónska. Uviedol to podľa denníka Die Presse minister vnútra Karl Nehammer. Dodal, že bol už skôr odsúdený za trestný čin založenia teroristickej skupiny.

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný za vinného za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát, píše agentúra AP. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Zdroj: Twitter/Peter Velle

Polícia dnes ráno informovala, že útočníka, ktorého večer zastrelili poznajú, ale kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu nechceli uviesť jeho identitu. Šéfredaktor týždenníka Falter Florian Klenk na Twitteri napísal, že útočníkom bol zrejme dvadsaťročný Kurtin S., viedenský rodák, ktorého rodičia sa narodili v Severnom Macedónsku. Podľa Klenka mala útočníka v hľadáčiku rakúska polícia, pretože bol medzi 90 rakúskymi islamistami, ktorí chceli vycestovať do Sýrie. Atentátnik mal rakúske občianstvo.

ZDROJ: Twitter/Florian Klenk

Podľa nemeckého Bildu mal páchateľ na Instagrame zverejniť niekoľko fotografií, na ktorých sa, okrem iného, ​​prihlásil práve ku spojenectvu s islamistami. Na podlahu položil a vyskladal z munície slogan Islamského štátu a v deň útoku údajne poslal videá útoku na redakciu satirického časopisu "Charlie Hebdo" dvom svojim priateľom. V rukách mal tiež zbrane, ktoré zodpovedajú výzbroji útočníkov z rakúskej metropoly.

Všetko o teroristickom útoku vo Viedni nájdete TU:

Prehľadať mali aj jeho byt a polícia vykonala niekoľko razií aj v ďalších bytoch. Pátra po komplicoch, ktorí by mohli byť asi štyria.

Rakúsky minister vnútra uviedol, že útočník konal sám

Pondelňajší útok v rakúskej metropole si vyžiadal štyri obete a najmenej 22 zranených. Ako uviedol na tlačovej konferencii rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, útok pravdepodobne spáchal iba jeden útočník.

Ešte v pondelok večer minister informoval, že išlo zrejme o teroristický útok, do ktorého bolo zapojených viacero páchateľov. Polícia však po analýze videí z miest útokov došla k záveru, že nateraz neexistuje dôkaz, ktorý by svedčil o prítomnosti ďalších útočníkov.

Minister ďalej oznámil, že policajti zasahovali na 18 miestach vo Viedni a na viacerých miestach Dolného Rakúska, pričom zadržali 14 osôb.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

VIEDEŇ/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teroristický útok

Dôležité udalosti