Atentátnik (†20) z Viedne navštívil v júli Slovensko

Nové štúdio Telerána
Zdroj: Twitter/Peter Velle

Nebolo to prvýkrát, čo mali byť na teroristický čin v Európe použité prostriedky zo Slovenska.

Atentátnik z Viedne bol v júli s kamarátom na Slovensku, aby si pre svoju útočnú pušku AK47 (kalašnikov) zaobstaral strelivo. Informuje o tom rakúsky portál heute.at, ktorý zároveň uvádza, že aj zbraň si kúpil na Slovensku.

Auto, ktorým mali prejsť hranice, malo patriť matke jedného z mnohých podozrivých kontaktov, z ktorých všetky boli na radikálnej scéne známe už mesiace, dokonca roky, dodáva portál. Ma to byť kosovský Albánec.

Informáciu o strelive a pobyte islamistu na Slovensku potvrdil pre televíziu JOJ aj minister vnútra SR Roman Mikulec.

Všetko o teroristickom útoku nájdete TU:

Páchateľom teroristického útok je 20-ročný muž zo Severného Macedónska, uviedol to minister vnútra Karl Nehammer. Dodal, že bol už skôr odsúdený za trestný čin založenia teroristickej skupiny.

Nebolo by to prvýkrát, čo mali byť na teroristický čin v Európe použité prostriedky zo Slovenska. Podobné správy sa objavili aj po útokoch na francúzsku redakciu Charlie Hebdo. Napokon sa však nepotvrdili.

Muž menom Kujtim Fejzulai bol v apríli 2019 uznaný vinným za pokus o cestu do Sýrie s cieľom pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát. Súd mu udelil trest odňatia slobody v dĺžke 22 mesiacov, v decembri ho však podmienečne prepustili.

Podľa heute.at bol talentovaným futbalistom.

Pri jeho zbesilom útoku zahynuli štyria nevinní ľudia. Atentátnika polícia zastrelila. Zranenia utrpelo 17 ľudí vrátane policajta. Ten skončil s ťažkými zraneniami. Sedem ľudí je vo vážnom stave, sú v ohrození života, píšu rakúske médiá.

Rakúsky minister vnútra uviedol, že útočník konal sám

Pondelňajší útok v rakúskej metropole si vyžiadal štyri obete a najmenej 22 zranených. Ako uviedol na tlačovej konferencii rakúsky minister vnútra Karl Nehammer, útok pravdepodobne spáchal iba jeden útočník.

Ešte v pondelok večer minister informoval, že išlo zrejme o teroristický útok, do ktorého bolo zapojených viacero páchateľov. Polícia však po analýze videí z miest útokov došla k záveru, že nateraz neexistuje dôkaz, ktorý by svedčil o prítomnosti ďalších útočníkov.

Minister ďalej oznámil, že policajti zasahovali na 18 miestach vo Viedni a na viacerých miestach Dolného Rakúska, pričom zadržali 14 osôb.


Útočník z Viedne si nemohol legálne kúpiť strelivo na Slovensku

Podľa predsedu predstavenstva Združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum Ľudovíta Miklánka je aj z nekvalitnej fotky možné predpokladať, že ide o modely M70, klon Kalašnikova, a zrejme pištoľ M57. "Tieto zbrane ani strelivo do nich nemohol kúpiť legálne v SR. Na ich nadobudnutie je potrebné byť držiteľom zbrojného preukazu príslušnej skupiny a dodatočné nákupné povolenie na každú jednu zbraň vydané políciou. Rovnako strelivo do týchto zbraní môže byť predané iba človeku, ktorý má zbrojný preukaz a zbraň na takéto strelivo zaevidovanú," vysvetlil Miklánek.

"Útočník nemohol mať zbrojný preukaz (ZP), keďže nemal 21 rokov a bol súdne trestaný. Okrem iných kritérií by nespĺňal kritérium bezúhonnosti a spoľahlivosti, ktoré sú pri vydaní ZP preskúmavané. Ak by si chcel legálne kúpiť expanznú zbraň, ktorá vznikla pôvodne z 'ostrej', a tú údajne prerobiť, musel by prepis z pôvodného majiteľa prebehnúť na polícii, keďže tieto zbrane podliehajú evidenčnej povinnosti. Druhou vecou je, že sa od zmeny legislatívy v roku 2016 prakticky vôbec nevyrábajú," zdôraznil Miklánek.

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.   

VIEDEŇ/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teroristický útok

Dôležité udalosti