V súvislosti s útokom vo Viedni zadržali vo Švajčiarsku dvoch podozrivých mužov

vienna.mp4
Zdroj: AP Photo/Ronald Zak

K teroristickému útoku sa prihlásil Islamský štát.

Polícia vo Švajčiarsku v utorok zatkla dvoch mužov v súvislosti s pondelňajším teroristickým útokom vo Viedni, ktorý si vyžiadal štyri obete a najmenej 22 zranených. Informovala o tom agentúra AFP.

Policajti zatkli dvoch občanov Švajčiarska vo veku 18 a 24 rokov v meste Winterthur v spolupráci s rakúskymi úradmi. "Rozsah prepojenia medzi dvoma zadržanými osobami a údajným páchateľom je momentálne predmetom vyšetrovania," uviedla polícia vo vyhlásení.

Švajčiarske úrady a polícia už predtým avizovali, že vyšetrujú každú spojitosť medzi útokom vo Viedni a Švajčiarskom. Polícia na tento účel vytvorila aj špeciálnu pracovnú skupinu.

Jednou zo štyroch obetí pondelňajšieho teroristického útoku v rakúskej metropole Viedeň je občianka Nemecka. Na Twitteri to v utorok potvrdil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Túto informáciu označil za "skľučujúcu" a zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodine a blízkym obete. V predošlých tvítoch útok vo Viedni odsúdil a "islamistický teror" označil za "nepriateľa slobodných demokracií".  

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v utorok podľa agentúry APA oznámil, že polícia v súčasnosti vypočúva 14 osôb, ktoré zadržali pre možné prepojenie na útočníka. Podozrivých policajti zadržali pri zásahoch na 18 miestach vo Viedni a na viacerých miestach Dolného Rakúska.

Zdroj: TASR/Photo/Ronald Zak

Extrémistická organizácia Islamský štát sa v utorok prihlásila k pondelňajšiemu teroristickému útoku vo Viedni, ktorý si vyžiadal štyri obete a najmenej 22 zranených. Informovala o tom agentúra DPA.

IS útočníka vo vyhlásení vydanom spriaznenou propagandistickou agentúrou Amák označil za "vojaka kalifátu", ktorý vyzbrojený samopalom, pištoľou a nožom zabil a zranil "približne 30 križiakov, vrátane policajta a zamestnancov polície".

Nehammer v utorok (3. 11.) oznámil, že páchateľ bol stúpencom organizácie Islamský štát.

K streľbe v centre Viedne neďaleko synagógy na ulici Seitenstettengasse a k útokom na ďalších piatich miestach prišlo v pondelok večer. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. Polícii sa ho podarilo zneškodniť krátko po 20.00 h. V minulosti bol už raz trestne stíhali v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii. Podľa predbežných informácií polície a rakúskeho ministerstva vnútra konal sám.


VIEDEŇ, ZÜRICH/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Teroristický útok

Dôležité udalosti