Video: Polícia zatkla v Poľsku počas zakázaného pochodu na Deň nezávislosti 36 ľudí

Testovanie antigénovými testami hasičmi.

Pri zrážkach demonštrantov s políciou utrpelo zranenia 35 policajtov.

Tridsaťšesť ľudí zadržala polícia počas stredajšieho pochodu pri príležitosti Dňa nezávislosti Poľska v hlavnom meste Varšava, na ktorom sa zúčastnili najmä tisíce sympatizantov krajnej pravice. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie úrady.

Pri zrážkach demonštrantov s políciou utrpelo zranenia 35 policajtov. Traja z nich sú hospitalizovaní, informoval hovorca varšavského policajného riaditeľstva Sylwester Marczak. Spresnil, že viac ako 700 osôb bolo legitimovaných a 270 "preventívne" zadržaných. U niektorých zadržaných sa našli nebezpečné predmety, ako sú pyrotechnika, teleskopické obušky a paralyzér. Zaistená bola tiež zbraň, ktorú bude analyzovať odborník, uviedla spravodajská televízia TVN24.

Podľa Marczaka môže počet zadržaných stúpnuť, keďže polícia pátra po viacerých osobách, podozrivých zo spáchania trestných činov a ich fotografie zverejnení na internete.

Mnohí účastníci pochodu ničili zátarasy a po policajtoch hádzali petardy či kamene. V jednom z bytov na trase pochodu zrejme v dôsledku odpálenej pyrotechniky začalo horieť, informoval hasičský zbor. Väčšina z protestujúcich, ktorí sa na násilnostiach podieľali, boli podľa polície futbaloví chuligáni. Mnohí z nich nemali ani nasadené rúška.

Pochod ku Dňu nezávislosti, ktorú Poľsko získalo 11. novembra 1918, každoročne v ostatných rokoch sprevádzajú zrážky bezpečnostných zložiek s nacionalistami a príslušníkmi krajnej pravice. Liberálny starosta Varšavy Rafal Trzaskowski však tohtoročný pochod zakázal z dôvodu nepriaznivej epidemiologickej situácie. Zhromažďovania viac ako piatich osôb sú v Poľsku v rámci pandemických opatrení momentálne zakázané. Protest mal mať preto formu autokolóny, ale k vozidlám sa postupne začali pridávať chodci a výtržníci.

Pochod a strety s políciou si môžete pozrieť tu:


POĽSKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zatknutie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.