Francúzsko v Mali "zneškodnilo" veliteľa skupiny napojenej na al-Káidu

Oslavy postupu na EURO 2020.
Zdroj: TASR - AP

Zabitým je Bah Ag Moussa, známy aj ako Ba Moussa Diarra.

Francúzsko v piatok potvrdilo, že jeho jednotky dislokované v Mali "neutralizovali" jedného z vysoko postavených veliteľov islamistickej Skupiny na podporu islamu a moslimov (GSIM). Ide o militanta, ktorý bol v poslednom období spájaný s viacerými útokmi na malijské i medzinárodné jednotky na severe Afriky.

Ako podľa agentúry AFP informovala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová, operácia sa uskutočnila v utorok večer na severovýchode Mali a vykonali ju príslušníci jednotiek zúčastňujúcich sa v regióne na misii Barhkane.

Zabitým je Bah Ag Moussa, známy aj ako Ba Moussa Diarra, ktorý sa pred pôsobením v GSIM v roku 2012 pridal k skupine Ansár ad-Dín napojenej na al-Káidu v islamskom Maghrebe.

Bah Ag Moussa predtým slúžil v malijskej armáde, kde dosiahol hodnosť plukovníka. Bol známy aj ako bojovník za práva Tuaregov.

Likvidácia Bah Ag Moussu je podľa Parlyovej veľkým úspechom v boji proti terorizmu - zabitý islamista bol pobočníkom Ijáda Agh Ghálího, vodcu GSIM napojenej na al-Káidu.
GSIM vznikla pred tromi rokmi spojením organizácií Ansár ad-Dín a AQIM s viacerými miestnymi povstaleckými skupinami.

FRANCÚZSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Francúsko

Dôležité udalosti