Mestá, ktoré sú v časoch koronakrízy najdrahšie pre život na svete

Čiastkové plošné testovanie sa bude týkať 458 obcí.
Zdroj: Shutterstock.com

Pozrite si rebríček 10 najdrahších miest v roku 2020.

Bývať vo veľkomeste je pre mnohých sen a predstavujú si hneď aj lepšie podmienky pre život. Netreba však zabúdať aj na oveľa vyššie náklady. Navyše, s príchodom pandémie koronavírusu môže byť bývanie v meste náročnejšie ako doteraz. Pozrite si rebríček najdrahším miest pre život v roku 2020.

Spoločnosť The Economist Intelligence Unit (EIU) hodnotila 133 svetových metropol a porovnávala cenu 138 predmetov každodennej potreby, ktoré sú bežne dostupné vo všetkých mestách.

Aj pomocou tohto porovnania dokázali vyhodnotiť, ktoré mestá sú v súčasnosti najdrahšie pre život na svete. Rebríček sa od minulého roka zmenil, čoho príčinou je aj pandémia koronavírusu, uviedla CNN.

Kolísanie meny v dôsledku pandémie, ktorá zahŕňa napríklad pokles amerického dolára, znamená, že destinácie v Afrike, Amerike a východnej Európe od marca zlacneli. Naopak, západná Európa, kde hodnota eura oproti doláru vzrástla, zaznamenala rast cien.


V roku 2019 patrili k najdrahším mestám sveta Singapur a Osaka. Teraz klesli na nižšie priečky. Jedným z dôvodov je výrazný pokles zahraničných pracovníkov v dôsledku pandémie, čím sa znížila aj populácia vo veľkomestách.

Prieskum tiež poukazuje na globálne rasty cien určitých produktov, napríklad elektroniky, čo je zrejme dôsledok nárastu počtu ľudí pracujúcich z domu. Naopak, ceny za oblečenie klesli. Ceny za potraviny zostali vo veľkej miere rovnaké, ale drahší je napríklad tabak, výrobky osobnej starostlivosti či alkohol.

Najdrahšími mestami sveta sa tak stali Paríž, Hongkong a Zürich. Naopak, najlacnejšími mestami sú Damask v Sýrii, Taškent v Uzbekistane, Lusaka v Zambii či Caracas vo Venezuele alebo Almaty v Kazachstane.

Rebríček 10 najdrahších miest za rok 2020:

1. Paríž

2. Hongkong

3. Zürich

4. Singapur

5. Osaka

6. Tel Aviv

7. Ženeva

8. New York

9. Kodaň

10. Los Angeles

BRATISLAVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rebríček

Dôležité udalosti