Obama v knihe prezradil, čo si myslí o svetových lídroch. Takto vníma Putina, Merkelovú či Klausa

Obama bol obdivovateľom prvého prezidenta Českej republiky Václava Havla, no jeho nástupcu Václa Klausa až tak veľmi rád nemal.

Bývalý prezident USA Barack Obama vo svojich memoároch opísal, aký dojem na neho spravili svetoví politickí lídri, ktorých stretával na svojich zahraničných cestách.

Z knihy s názvom Promised Land (Zasľúbená zem) sa iba za prvý deň od vydania predalo takmer milión kusov. Očakáva sa, že sa z nej stane najpredávanejšia autobiografia bývalého prezidenta v histórii.

Obama v nej prirovnal svojho najväčšieho politického rivala Vladimira Putina k „tvrdému politickému predákovi z Chicaga" a napríklad bývalý prezident Francúzska Nicolas Sarkozy ho prekvapil svojou „prehnanou rétorikou".

Kto na Obamu urobil dobrý dojem, a kto ho prekvapil negatívne? Výber pasáží o politikoch zostavil portál BBC.

David Cameron

Bývalého britského premiéra, ktorého vláda trvala medzi rokmi 2010-2016, označil Obama za „sebavedomého mestského človeka". Podotkol však aj to, že Cameron oplýva sebavedomím človeka, ktorý v živote nemusel prekonávať ťažké prekážky.

„Ako človek mi bol sympatický, aj napriek tomu, že sme mali spory," píše Obama v knihe. Narážal pri tom na rozdielny pohľad na zasahovanie do ekonomiky krajiny. Zatiaľ čo Obama presadzoval regulácie, Cameron trval na zásadách voľného obchodu.

Vladimir Putin

Obama napísal, že ruský prezident mu pripomína politických predákov zo starej školy, ktorých stretával v začiatkoch svojej kariéry v Chicagu.

Putina opísal ako drsného politického predáka, ktorý má v arzenály atómové zbrane a aj možnosť veta v Bezpečnostnej rade OSN.

Okrem tvrdosti podľa Obamu Putin oplýva aj akousi „pouličnou inteligenciou" a chladným prístupom. Pôsobí naňho ako člověk, ktorý sa v snahe dosiahnuť ciele neštíti siahnuť po špinavých metódach vrátane násilia.

Nicolas Sarkozy

Bývalý francúzsky prezident bol veľmi emotívny a jeho rétorika bola často prehnaná. Obama ho prirovnal k oživnutej postave z obrazu maliara Tolousa-Lautreca.

„Konverzácie so Sarkozym boli striedavo zábavné a vzrušujúce, jeho ruky boli neustále v pohybe, hrudník mal vystrčený ako kohút. Jeho osobný tlmočník sa snažil zúrivo tlmočiť každé jeho gesto a intonácie. Niekedy sa tón rozhovoru zmenil z lichotivého na naštvaný, no Sarkozy sa celý čas držal svojho primárneho záujmu," napísal Obama v knihe o Sarkozym.

Angela Merkelová

Nemeckú líderku označil Obama ako „stabilného, čestného, intelektuálne založeného a láskavého človeka". Bývalý prezident USA dodáva, že Merkelová voči nemu bola spočiatku skeptická pre jeho rečnícke schopnosti a dlhé prejavy. „Neurazil som sa, pretože jej averzia voči demagógii bola zrejme pozitívnu vec."

Recep Tayyip Erdogan

Tureckého prezidenta označil Obama za „srdečného a vo všeobecnosti ústretového politika". „Ale vždy, keď som ho počul rozprávať a reagovať na rôzne sťažnosti a úskoky, bol tón jeho hlasu o oktávu vyšší. Mal som silný dojem, že jeho oddanosť demokracii a vláde zákona sa končí tam kde sa začína ohrozenie jeho vládnutia.

Václav Klaus

Obama bol obdivovateľom prvého prezidenta Českej republiky Václava Havla, no jeho nástupcu Václa Klausa až tak veľmi rád nemal. Obama píše, že sa obával nárastu pravicového populizmu v Európe a práve euroskeptik Klaus bol preňho stelesnením tejto zmeny.

K nárastu nacionalizmu v a s ním spojeného skepticizmu voči európskej integrácii podľa Obamu prispela najmä ekonomická kríza z rokov 2008-2009. „Nádejný príliv demokratizácie, liberalizácie a integrácie, ktorý ovládol svet po konci studenej vojny, sa začal strácať," dodal Obama.


WASHINGTON/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kniha

Dôležité udalosti