Škótsko ako prvá krajina schválila všetkým ženám menštruačné potreby zadarmo

6.jpg
Zdroj: Shutterstock.com/MasAnyanka

Tieto pomôcky budú bezplatne sprístupnené vo verejných budovách.

Škótsko v utorok odhlasovalo bezplatný a univerzálny prístup k menštruačným potrebám, ako sú vložky či tampóny, čím sa stalo vôbec prvou krajinou na svete, ktorá pristúpila k takémuto rozhodnutiu, uviedla tlačová agentúra AFP.

Škótsky parlament jednohlasne schválil zákon o menštruačných potrebách, vďaka ktorému budú tieto pomôcky bezplatne sprístupnené vo verejných budovách. "Škótsko nebude poslednou krajinou, kde sa menštruačná chudoba stane históriou, ale má šancu byť prvou takouto krajinou," uviedla Monica Lennonová, poslankyňa, ktorá návrh zákona predložila.

Menštruačné potreby sú momentálne v Škótsku bezplatne sprístupnené pre žiačky a študentky, ale úlohou ministrov bude vypracovať celoštátny plán, ktorý zabezpečí bezplatný prístup k týmto potrebám pre všetkých, ktorí ich budú potrebovať. Základné školy, stredné školy a univerzity musia taktiež bezplatne sprístupniť tieto hygienické pomôcky na svojich toaletách.

Lennonová dodala, že zatiaľ čo ide o prvú takúto legislatívu svojho druhu na svete, školy by tiež mali žiakov v tomto smere poučiť a dať bodku za stigmatizáciou menštruácie. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová tento návrh uvítala.

"Som hrdá, že som mohla hlasovať za takýto prevratný návrh, vďaka ktorému sa Škótsko stane prvou krajinou na svete, ktorá poskytne bezplatné menštruačné potreby všetkým, ktorí ich potrebujú," uviedla na sociálnej sieti Twitter.

Menštruačná chudoba, teda neschopnosť pokryť základné hygienické potreby na mesačnej báze, sa počas koronavírusovej pandémie prehĺbila, pripomenul britský denník The Guardian.

EDINBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zadarmo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.