Zahraničné

Počet popráv vo svete rastie

Ilustračná snímka.
Zdroj: google

Najviac popráv naďalej vykonávajú v Číne, kde ich v minulom roku bolo vyše 3000.

Počet popráv vo svete sa vlani zvýšil napriek všeobecnému trendu zrušenia trestu smrti. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy talianskeho združenia proti trestu smrti.

Organizácia Hands off Cain (Ruky preč od Kaina) uviedla, že v roku 2013 popravili vo svete najmenej 4106 ľudí, čo je nárast oproti 3967 popravám v roku 2012.

Dôvodom zvýšenia celkového počtu popráv je ich nárast v Iráne, v ktorom vykonali najvyšší počet rozsudkov smrti za 15 rokov, a v Iraku, kde zaznamenali najviac popráv od pádu Saddáma Husajna v roku 2003, informovala agentúra AP.

Najviac popráv naďalej vykonávajú v Číne, kde ich v minulom roku bolo vyše 3000, približne rovnako ako v roku 2012. Napriek tomu sa počet popráv v Číne znížil o polovicu od roku 2007, najmä pre právnu reformu vyžadujúcu preskúmanie trestov smrti najvyšším súdom.

Správa tiež konštatuje, že na zoznam krajín, v ktorých je trest smrti zrušený, pribudlo počas vlaňajška alebo dosiaľ v tomto roku celkovo 12 štátov, a to buď vďaka moratóriu, alebo nevykonávaniu popráv po viac ako desať rokov.

MILÁNO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.