Thajské úrady najskôr ukázali rekordný úlovok drog, teraz potupne priznali pravdu

Image from iOS.MP4
Zdroj: Reuters

Minister vnútra pripustil, že zvolanie tlačovej besedy, na ktorej ohlásili zadržanie rekordného kontrabandu, bolo zrejme predčasné.

Thajské úrady, ktoré sú známe tvrdým postupom voči obchodníkom s drogami, sa tentoraz príliš nevyznamenali. Keď 12. novembra na tlačovej besede informovali o zadržaní rekordného množstva ketamínu, netušili, že o dva týždne neskôr budú musieť potupne priznať omyl, informuje portál Bangkok Times.

Ukázalo sa totiž, že drogu si pomýlili s neškodnou zložkou čistiacich prostriedkov. Pôvodne pritom informovali o zhabaní 11,5 ton ketamínu v 475 vreciach. Hodnotu drogy odhadli na 28,7 miliardy bahtov (800 miliónov eur).

Ketamín je psychoaktívna látka, ktorá sa používa v humánnej ako aj veterinárnej medicíne ako anestetikum. Je známy aj ako pouličná droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Ako došlo k omyl,u sa snažil vysvetliť thajský minister spravodlivosti Somsak Thepsuthin, ktorý priznal, že došlo k technickej chybe pri testovaní. Dodatočne laboratórne testy ukázali, že išlo o fosforečnan sodný, ktorý sa používa ako prísada v čistiacich prostriedkoch alebo v potravinárstve. „Bolo to nedorozumenie, s ktorým sa musíme vyrovnať," uviedol minister.

K chybe podľa neho došlo počas predbežných testov, keď zaznamenali falošne pozitívny výsledok na ketamín. Testovací roztok totiž reaguje rovnako na prítomnosť fosforečnanu sodného, ktorý bol vo vreciach aj na hydrochlorid ketamínu.

Minister vnútra pripustil, že zvolanie tlačovej besedy, na ktorej ohlásili zadržanie rekordného kontrabandu, bolo zrejme predčasné. Bránil sa však tým, že na základe informácií, ktoré dostal, ani inak konať nemohol.


BANGKOK/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti