Zverejnili zoznam najbezpečnejších krajín pre budúci rok

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: Shutterstock / Iryna Kalamurza

Po prvýkrát vytvorili odborníci aj mapu, ktorá zobrazuje krajiny s najväčším a najmenšímdopadom pandémie koronavírusu.

Kým svet netrpezlivo očakáva spustenie masívneho očkovania proti koronavírusu a jeho výsledky, medzinárodná organizácia International SOS, združujúca špecialistov na medicínu a bezpečnosť, uverejnila zoznam najbezpečnejších a najmenej bezpečných krajín sveta pre rok 2021. Medzi hlavné faktory, na základe ktorých jednotlivé krajiny hodnotili, patria hrozby politického násilia, sociálnych nepokojov, násilných a drobných trestných činov a po novom aj dopad pandémie, informuje Daily Mail.

Organizácia každoročne zverejňuje interaktívnu mapu s niekoľkými stupňami bezpečnosti, do ktorých zaradí krajiny podľa spomínaných kritérií. Pre budúci rok sa medzi najbezpečnejšie krajiny sveta so zanedbateľným stupňom rizika dostali Grónsko, Island, Nórsko, Fínsko, Dánsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Slovinsko, ako aj ostrovné krajiny Kapverdy, Anguilla a Turks a Caicos. Slovensko sa v tomto prípade radí medzi krajiny s nízkym bezpečnostným rizikom.

Na opačnej strane zoznamu sa ocitli Líbya, Sýria, Afganistan, Irak a Stredoafrická republika. Momentálne podľa organizácie International SOS ide o päť najnebezpečnejších krajín na Zemi.


Po prvýkrát vytvorili odborníci aj mapu, ktorá zobrazuje krajiny s najväčším a najmenším dopadom pandémie koronavírusu. Pri jej tvorbe zohľadňovali všeobecnú úroveň zdravotníctva a bezpečnosti, vývoj aktívnych prípadov COVID-19, miestne cestovné obmedzenia a účinnosť prijatých opatrení.

Podľa tejto mapy sa najlepšie s pandémiou koronavírusu popasovali Nový Zéland, Tanzánia a Nikaragua, ktoré ovplyvnila len vo veľmi malej miere.

Naopak, najťažšie dopady pandémie zaznamenali Rusko, Ukrajina, Rakúsko a Jordánsko a podľa expertov najviac zasiahla pandémia Gruzínsko.

Slovensko zaradili odborníci podľa stanovených kritérií ku krajinám s nízkym dopadom pandémie.

Zdroj: travelriskmap.com

Experti zostavili napokon aj tretiu mapu zobrazujúcu riziko vzniku zdravotných problémov či nákazy niektorej z chorôb. Najväčšie problémy podľa nej čakajú návštevníkov Venezuely, Severnej Kórey, Líbye, Južného Sudánu a Jemenu. Naopak najmenšie riziko predstavuje väčšina európskych krajín, Kanada, USA, Nový Zéland, Austrália, Južná Kórea a Japonsko.

Zdroj: travelriskmap.com

Odborníci zverejnili aj výsledky prieskumu, v ktorom ľudia hodnotili, do akej miery považujú cestovanie za nebezpečné. Až 79% opýtaných je presvedčených, že v roku 2020 sa zdravotná a bezpečnostná situácia vo svete zhoršila. Môže za to pochopiteľne pandémia. Pre porovnanie v roku 2018 cestovanie do cudzích krajín považovalo za nebezpečné iba 47% ľudí. Rok 2020 tak prekonal rekord spred štyroch rokov, kedy v dôsledku hrozby teroristických útokov až 72% ľudí označilo cestovanie za riziko.

SVET/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krajiny

Dôležité udalosti