Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila dekriminalizáciu marihuany

0712_Reflex_07_12_P20_Po_17_25__12.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/AsexuaL

Návrh, ktorý predložila Demokratická strana, však pravdepodobne neprejde americkým Senátom, v ktorom majú prevahu republikáni.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v piatok schválila dekriminalizáciu marihuany na federálnej úrovni, informovali v sobotu agentúry DPA a Reuters. Senát, v ktorom majú prevahu republikáni, však môže túto legislatívu zablokovať.

Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, prijala legislatívu pomerom hlasov 228 ku 164.

Podporovatelia dekriminalizácie marihuany rozhodnutie Snemovne reprezentantov označili za kľúčový krok na ukončenie neúspešných opatrení v oblasti drog, ktoré mali negatívny vplyv na menšiny a ľudí s nízkymi príjmami.

Návrh, ktorý predložila Demokratická strana, však podľa DPA pravdepodobne neprejde americkým Senátom, v ktorom majú prevahu republikáni.

Líder republikánov v americkom Senáte Mitch McConnell je proti dekriminalizácii marihuany, píše Reuters. To znamená, že Senát pravdepodobne dekriminalizáciu neschváli - ak sa demokratom nepodarí získať v ňom väčšinu.

Obsadenie niekoľkých kresiel v Senáte je od novembrových amerických prezidentských volieb nejasné a o najmenej jednom za štát Georgia rozhodne až druhé kolo volieb 5. januára.

Schválenie legislatívy Snemovňou reprezentantov však podľa DPA môže novozvoleného prezidenta Joea Bidena posunúť k tomu, aby po nástupe do úradu v januári v súvislosti s používaním marihuany vydal prezidentský dekrét.

Užívanie marihuany na rekreačné účely je už legálne v 15 amerických štátoch a federálnom dištrikte Kolumbia. Ďalších viac ako 30 štátov povoľuje používať túto látku istým spôsobom na lekárske účely.

Na federálnej úrovni je však marihuana v USA stále zakázaná, čo spôsobuje spory v súvislosti s legislatívou jednotlivých štátov, píše Reuters.

USA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marihuana

Dôležité udalosti