Pri atentáte na iránskeho jadrového vedca bola použitá zbraň riadená družicou

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Vyhlásil to viceadmirál Alí Fadaví, zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd.

Iránsky jadrový vedec Mohsen Fachrízáde-Mahábádí bol koncom novembra zabitý streľbou z guľometu riadeného z družice za pomoci "umelej inteligencie". Podľa AFP to v nedeľu vyhlásil viceadmirál Alí Fadaví, zástupca veliteľa iránskych Revolučných gárd.

Fadaví podľa agentúry Mehr spresnil, že fyzik sa presúval autom typu pick-up a značky Nissan po diaľnici so svojou ochrankou zloženou z 11 príslušníkov revolučných gárd. Automatická zbraň použitá pri útoku "sa jednoducho zamerala na tvár mučeníka Fachrízádeho, a to tak, že jeho manželku, ktorá bola vzdialená iba 25 centimetrov, nezasiahla ani guľka", dodal Fadaví. Uviedol, že fyzikovu tvár zasiahlo 13 striel.

Útočné zariadenie bolo "ovládané online" prostredníctvom družice a na nájdenie svojho cieľa použilo "sofistikovanú kameru a umelú inteligenciu," pokračoval Fadaví. Dodal, že veliteľ vedcovej ochranky dostal štyri zásahy, keď sa vrhol na Mohsena Fachrízádeho-Mahábádího, aby ho chránil. "Na mieste nebol žiadny terorista," poznamenal Fadaví. Agentúra Mehr a ďalšie miestne médiá neuviedli, či sa Fadaví zmienil o smrti ďalších ľudí pri útoku.

Iránske úrady zo zodpovednosti za atentát na Fachrízádeho-Mahábádího obvinili Izrael a opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni, ktorá je v Iráne zakázaná. Po smrti Mohsena Fachrízádeho-Mahábádího sa objavilo niekoľko verzií týkajúcich sa okolností jeho smrti - minister obrany Amír Hátamí pôvodne naznačoval, že Fachrízáde-Mahábádí sa stal obeťou útoku s použitím výbušniny a strelných zbraní, zatiaľ čo tlačová agentúra Fars bez uvedenia akýchkoľvek zdrojov niekoľko dní po čine tvrdila, že bol použitý "diaľkovo ovládaný guľomet".
Hátamí hovoril o Fachrízádem-Mahábádím ako o svojom námestníkovi a šéfovi Organizácie pre výskum a inovácie v oblasti obrany (Sepand). "Riadil protiatómovú obranu," uviedol.

TEHERÁN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irán

Dôležité udalosti