Tohtoroční laureáti Nobelových cien si ich prevezmú doma

Na radnici v Štokholme bude vo štvrtok prebiehať galaprogram vysielaný on-line bez účasti publika.

Tohtoroční laureáti Nobelových cien si ich pre pandémiu koronavírusu prevezmú alebo už prevzali doma. Slávnostné ceremónie, ktoré sa tradične konajú v Štokholme a Osle 10. decembra, v deň výročia úmrtia švédskeho podnikateľa a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela, totiž zrušili, uviedla v pondelok agentúra AFP.

Už v nedeľu si vo svojom dome v americkom štáte Massachusetts prevzala diplom a medailu laureátka Nobelovej ceny za literatúru Louise Glücková. Druhou bola v pondelok večer francúzska biochemička Emmanuelle Charpentierová, ktorá sa o tohtoročnú Nobelovu cenu za chémiu podelila s americkou biochemičkou Jennifer Doudnovou. Charpentierovej ocenenie a diplom odovzdal švédsky veľvyslanec v Berlíne, Doudnová ich dostane v utorok v kalifornskom meste Berkeley.

Takisto v Kalifornii, tentoraz v meste Palo Alto, si Nobelovu cenu za ekonómiu prevezmú v utorok ekonómovia Paul Milgrom a Robert Wilson. Andrea Ghezová, jeden z troch laureátov Nobelovej ceny za fyziku, ju dostane v stredu v Los Angeles, zvyšní dvaja laureáti Roger Penrose a Reinhard Ganzel si ju prevezmú v utorok v Londýne, respektíve Mníchove.

Dvaja z troch laureátov Nobelovej ceny za medicínu, Harvey Alter a Charles Rice, ocenenie dostanú na švédskych diplomatických misiách vo Washingtone a New Yorku. Tretí laureát, Brit Michael Houghton, ktorý žije v Kanade, ju dostane doma v bližšie nešpecifikovanom v termíne.

Prestížnu Nobelovu cenu za mier, ktorú tradične odovzdávajú v nórskom Osle, odovzdajú výkonnému riaditeľovi Svetového potravinového programu (WFP) Davidovi Beasleymu vo štvrtok v Ríme počas ceremónie vysielanej on-line.

Na radnici v Štokholme bude vo štvrtok prebiehať galaprogram vysielaný on-line bez účasti publika, ktorého súčasťou bude koncert a premietanie videí z udeľovania tohtoročných cien. Program ukončia prednášky a prejavy laureátov, ktoré budú mať tento rok virtuálnu podobu.

ŠTOKHOLM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nobelova cena

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Rusko sa prvýkrát za viac ako sto rokov ocitlo v platobnej neschopnosti. Moskva peniaze má, Západ…

  • Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v utorok pred summitom NATO v Madride viesť rozhovory s lídrami Švédska, Fínska a Severoatlantickej aliancie.