Zdravotná sestra roky okrádala pacientov na psychiatrii. Milióny mali skončiť v automatoch

Lucia Javorčeková v Tulume.
Zdroj: shutterstock/Hananeko_Studio

Zdravotná sestra odmietla pristúpiť na podmienku, pretože sa jej nepozdávali sumy, ktoré mala podľa obžaloby ukradnúť.

Zdravotná sestra roky okrádala pacientov Psychiatrickej nemocnice v Brne. Alexandra Frománková z depozitného účtu nemocnice v ich mene vyberala peniaze od roku 2010 až do roku 2017, keď ju odhalili.

Napriek tomu, že jej štátny zástupca za niekoľkomiliónový podvod (v českých korunách - pozn. red.) navrhol podmienku s tým, že bude v nemocnici naďalej pracovať a splácať škodu, žena sa rozhodla ísť do súdneho procesu. V prípade uznania viny jej hrozí osemročný pobyt vo väzení.

„Pacienti vkladali na depozitný účet nemocnice peniaze, ktoré dostali od rodiny alebo svoje invalidné dôchodky. Obžalovaná ich vyberala a používala pre osobnú potrebu. Predpokladám, že väčšina peňazí skončila v automatoch," uviedol pre portál Novinky štátny zástupca Marek Vagai.

Celková ukradnutá suma sa pri tom vyšplhala až na 5,5 milióna českých korún (190-tisíc eur). Niektorí pacienti prišli o pár tisícok ale boli aj takí, ktorých obrala o pol milióna korún. Spolu mala okradnúť 27 pacientov. V jednom prípade ju polícia obvinila z krádeže kreditnej karty pacienta, prostredníctvom ktorej vybrala vyše 100-tisíc korún.

Vyberaním peňazí z depozitného účtu sa to však nekončilo. „Na rôznych miestach v Brne pod rôznymi zámienkami, vylákala 1,9 milióna korún. Mala dlhy, exekúcie a vedela pri tom, že pôžičky nemá šancu splatiť," dodal štátny zástupca.

„Svoje činy úprimne ľutujem, ublížila som veľa ľuďom. V živote som pritom nikomu ublížiť nechcela. Chcem sa ospravedlniť poškodeným, kolegom aj nemocnici, aj keď je môj čin neospravedlniteľný. Prácu som mala vždy rada, správala som sa ľuďom slušne a snažila som sa im zabezpečiť čo najlepšiu starostlivosť. Ale bola som závislá na automatoch. Myslela som si, že to mám pod kontrolou, ale bolo to silnejšie ako ja," vyhlásila na súde Formánková.

Zdravotná sestra odmietla pristúpiť na podmienku, pretože sa jej nepozdávali sumy, ktoré mala podľa obžaloby ukradnúť.

BRNO/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti