Zahraničné

Na mieste havárie boeingu sa našlo 251 tiel

Ľudia prechádzajú popri chladiacich vozňoch, v ktorých sú pozostatky obetí
Zdroj: SITA

Teroristi ale bránia odchodu vlaku s pozostatkami.

Na mieste havárie lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti v Doneckej oblasti sa do nedele večera našlo 251 tiel a 86 fragmentov tiel cestujúcich a členov posádky. S odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie Ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie z nedele večera o tom dnes informovali ukrajinské tlačové agentúry i agentúra Reuters. Podľa nej do oblasti dorazil druhý vlak s mraziarenskými vagónmi, aby prepravil telesné pozostatky.

Zdroj: SITA
Vo vyhlásení komisie vyšetrujúcej katastrofu sa uvádza, že prvý vlak, kde boli pozostatky takmer 200 obetí, je odstavený v meste Torez, pretože "teroristi mu bránia odísť".

Podľa agentúry UNIAN vyšetrovatelia preskúmali plochu asi 120 km2, pátracie práce však brzdí prítomnosť protivládnych ozbrojencov, ktorí vyšetrovateľom bránia v práci alebo im ju komplikujú. Na prieskumnej operácii sa zúčastňuje 810 ľudí.

Rusko dnes v Bezpečnostnej rade OSN predložilo vlastný návrh rezolúcie k tragédii na východnej Ukrajine, v ktorej vyzýva na nezávislé medzinárodné vyšetrenie havárie lietadla. Novinárov o tom v New Yorku informoval stály predstaviteľ Ruska v OSN Vitalij Čurkin. 

Ruský veľvyslanec v Austrálii Vladimir Morozov okrem toho pre denník Australian Financial Review podľa Reuters uviedol, že Rusko podporí snahy OSN na zabezpečenie neobmedzeného prístupu medzinárodných vyšetrovateľov k miestu havárie lietadla malajzijských aerolínií na východnej Ukrajine. Miesto, kam dopadli úlomky lietadla typu Boeing-777, je na území kontrolovanom proruskými separatistami.

Bezpečnostná rada OSN v noci nadnes za zavretými dverami ukončila diskusiu o dvoch návrhoch rezolúcie k tragédii na Ukrajine - ruskom a austrálskom - a dnes večer bude o nich hlasovať. 

V súvislosti s aktivitami Austrálie, ktorej občania sa tiež nachádzali na palube havarovaného lietadla, dnes ukrajinský prezident Petro Porošenko ocenil návrh austrálskej vlády vyslať na Ukrajinu policajnú misiu OSN, aby sa podieľala na vyšetrovaní tragédie. Pri havárii lietadla Boeing-777 spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. 

Medzičasom americký minister zahraničných vecí John Kerry povedal, že v súčasnosti dostupné informácie jasne poukazujú na to, že proruskí separatisti na Ukrajine použili proti lietadlu raketový systém pochádzajúci z Ruska.

"Je dosť jasné, že toto je systém, ktorý bol privezený z Ruska," vyhlásil Kerry v rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN. Podľa ukrajinských agentúr ide o raketový systém Buk.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.