Zahraničné

Šialená jazda: Šmýkačka, na ktorej zažijete aj pocit beztiaže

Verruckt JFS 7-9-14 338.jpg

Je najvyššia na svete, vyššia ako Socha slobody v New Yorku.

Najvyššiu vodnú šmýkačku na svete, na ktorej raft s tromi osobami dosiahne rýchlosť do 105 km/h, otvorili v týchto dňoch v zábavnom parku v americkom Kansas City. Jej prvenstvo uznala Guinnessova kniha svetových rekordov, podľa ktorej táto 51 metrov vysoká šmýkačka - Verrückte v Schlitterbahn Waterparku - prekonala šmýkačku Kilimanjaro v Riu de Janeiro.

Svetová rekordérka je vyššia ako 46-metrová socha Slobody v New Yorku i Niagarské vodopády, ktorých vody padajú do 50-metrovej hĺbky. Nová atrakcia dostala nemecký názov Verrückte, čo v preklade značí "šialenec".


Jazda zahŕňa štvorsekundový voľný pád z výšky približne 17 poschodí v uhle 60 stupňov, končiaci sa v protisvahu a v ďalšom zostupe druhým sklzom. Celá jazda trvá asi 18 sekúnd. Počas nich cestujúci zažijú pocit beztiaže i silu rovnajúcu sa päťnásobku zemskej príťažlivosti.

Otvorenie atrakcie, plánované pôvodne na máj, z bezpečnostných príčin trikrát odložili. Pri skúšobnej prevádzke podľa rozličných médií "vypadávali" či "vystreľovali" vrecia s pieskom nahrádzajúce ľudí z raftov.


Aby znížili rýchlosť raftu, zmenšili konštruktéri uhol dojazdu prvého sklzu zo 45 na 22 stupňov a počet cestujúcich zo štyroch na troch na jednom rafte.

Okolo šmýkačky nainštalovali siete, aby z nej nik nemohol vypadnúť na zem."Je to hrôzostrašné, ale úžasné," vyhlásil jeden z prvých cestujúcich.

Zdroj: SITA

https://www.youtube.com/watch?v=QoIl1JiZOQE


KANSAS CITY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.