V Štokholme už 11 dní „nesvieti" slnko. Nezaznamenali ani hodinu slnečného svitu

Depresívna nálada pre koronavírus s počasím stúpa.

Obyvatelia Švédska sú zvyknutí na chladnejšie zimy a krátke dni, ale takýto pochmúrny december už dávno nezažili. V Štokholme od začiatku mesiaca nevideli Slnko. Švédsky meteorologický úrad nezaznamenal v hlavnom meste ani jednu hodinu slnečného svitu, uviedol portál idnes.cz.

Podľa odborníkov je to veľmi neobvyklé aj vzhľadom na veľmi krátke dni typické pre zimu v krajine. Obyvatelia sa v anketách vyjadrili, že „je to depresívne, bez energie a šťastia". Podľa predpovede sa počasie nemá zmeniť ani cez víkend.

Niektorí obyvatelia nič podobné ešte nezažili. Podľa nich takéto počasie odoberá energiu a depresívna nálada pre koronavírus ešte rastie.


V priemere svieti v Štokholme v decembri slnko približne 33 hodín. Rok 1934 bol unikátny, pretože vtedy obyvatelia hlavného mesta nevideli slnko celý mesiac. Podobne to ale vyzerá aj teraz.

Tento rok sa vo Švédsku nebude konať ani tradičná slávnosť „nového svetla". Pre pandémiu koronavírusu sa všetko muselo zrušiť. Nové svetlo podľa tradície nosí 13. decembra svätá Lucia.

ŠTOKHOLM/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Štokholm

Dôležité udalosti