Na Štedrý večer sa v katedrále Notre-Dame bude konať prvý koncert od požiaru

Rekonštrukčné práce katedrály Notre-Dame po požiari z apríla 2019
Zdroj: Profimedia.sk

Reštauračné práce na požiarom poškodenom Chráme Matky Božej sa ešte len začínajú.

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorá bola vážne poškodená požiarom z apríla 2019, bude 24. decembra dejiskom prvého koncertu od tejto tragickej udalosti.

Ako informoval spravodajský portál Vatican News, reštauračné práce na požiarom poškodenom Chráme Matky Božej sa ešte len začínajú, ale parížska arcidiecéza sa rozhodla ukázať, že katedrála "vstáva z popola". Preto sa v katedrále večer 24. decembra bude konať vianočný koncert, na ktorom vystúpi katedrálny zbor Maîtrise Notre-Dame.

Podľa parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita koncert bude mať veľkú symbolickú hodnotu, nielen vzhľadom na osudy katedrály, ale aj v kontexte pandémie a krízami skúšanej spoločnosti.

Koncert bude vysielať televízia France 2, ako aj francúzska katolícka televízia KTO, pričom v častiach - prvú pred prenosom vianočnej vigílie z Vatikánu a druhú časť po nej.

Katedrálny zbor vystúpi v redukovanej zostave: sólistku Julie Fuchsovú bude sprevádzať 20 zboristov.

Kvôli koncertu do katedrály prenesú pozitív - malý, zvyčajne jednomanuálový, organ -, na ktorom bude hrať organista katedrály Notre-Dame Yves Castagnet. Na violoncello zahrá Gautier Capuçon.

Pôjde o prvý koncert od požiaru katedrály v apríli minulého roku. Zbor Maîtrise Notre-Dame de Paris mával obvykle asi 60 koncertov ročne. Tradícia tohto zboru sa začala na prelome 12. a 13. storočia, keď sa začal stavať aj Chrám Matky Božej.

FRANCÚZSKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Notre-Dame

Dôležité udalosti