Europarlament odobrí dohodu s Britániou až v novom roku

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Kompetentní privítali vo štvrtok uzavretie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Predseda Európskej rady Charles Michel aj predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli privítali vo štvrtok uzavretie obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Michel v správe pre médiá poďakoval predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi za ich neúnavné úsilie a dodal, že "komplexná dohoda s naším susedom, priateľom a spojencom" je pre občanov a podniky krajín EÚ tým najlepším výsledkom.

„Počas posledných rokov preukázala EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom jednotu a odhodlanie. Budeme aj naďalej udržiavať rovnakú jednotu. Boli to veľmi náročné rokovania, ale proces sa ešte neskončil," odkázal Michel na skutočnosť, že vianočnú dohodu ešte musia preskúmať Rada EÚ (členské štáty) a Európsky parlament.

Šéf europarlamentu David Sassoli rovnako v správe pre médiá uviedol, že dohoda o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom prináša potrebnú istotu a zdôraznil, že EP túto dohodu podrobne preskúma a o súhlase rozhodne až v novom roku.
Europarlament už začiatkom týždňa upozornil, že do konca roka už nebude mať čas rozhodnúť o prípadnej dohode.

„Aj keď stále hlboko ľutujem rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť EÚ, vždy som veril, že vyjednané vzťahy sú v najlepšom záujme oboch strán. Táto dohoda môže teraz tvoriť základ pre vytvorenie nového partnerstva," vysvetlil Sassoli.

EP podľa neho vyjadruje poľutovanie nad tým, že trvanie rokovaní a charakter dohody na poslednú chvíľu neumožňujú vykonanie náležitej parlamentnej kontroly do konca tohto roka.

Podľa jeho slov je však zákonodarný zbor EÚ pripravený zodpovedne zareagovať, aby boli následky brexitu a ukončenie prechodného obdobia na občanov a podnikateľov čo najmiernejšie a zabránilo sa chaosu.

Sassoli spresnil, že europarlament bude pokračovať v práci aj počas sviatočného obdobia v príslušných výboroch a aj vo forme plenárneho zasadnutia (v online formáte) ešte predtým, ako sa rozhodne, či začiatkom budúceho roka odsúhlasí novú dohodu.

Predseda EP v tejto súvislosti poďakoval aj podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi za jeho prácu pri zabezpečovaní dôsledného dodržiavania dohody o vystúpení, ktorú mal slovenský eurokomisár na starosti spolu so svojím britským partnerom Michaelom Govom.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brexit

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.