Štáty EÚ jednohlasne schválili pobrexitovú obchodnú dohodu s Britániou

Podpis je naplánovaný na 30. decembra.

Členské štáty Európskej únie v pondelok (28. 12.) jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.

Dohoda bola schválená na úrovni veľvyslancov 27 členských štátov EÚ (COREPER). Tí v pondelok predstavili súhlas svojich národných vlád s tým, aby obchodná dohoda, ktorú sa podarilo uzavrieť v prvý vianočný deň (24.12.) začala platiť od 1. januára. Informáciu potvrdil hovorca Rady EÚ.

Tento krok umožní, aby obchod bez používania ciel a obchodných bariér medzi euroblokom a Britániou pokračoval aj po Novom roku, keď Spojené kráľovstvo opustí jednotný trh Únie.

Dohoda o budúcom partnerstve, ktorá zahŕňa aj obchodné kontakty, nadobudne platnosť až po odsúhlasení britským parlamentom a Európskym parlamentom (EP).

Zdroj: Olivier Hoslet, Pool via AP

Podpis 1 246 strán textu vyrokovanej dohody je naplánovaný na 30. decembra.

Ako informoval médiá minister zahraničných vecí Ivan Korčok nové partnerstvo EÚ so Spojeným kráľovstvom rámcuje najmä návrh dohody o obchode a spolupráci. Okrem obchodu s tovarom a službami táto časť rieši aj širokú škálu ďalších oblastí: hospodárskej spolupráce, štátnej pomoci, daňovej transparentnosti, leteckej a cestnej dopravy, energetiky a udržateľnosti, rybolovu, ochrany údajov či koordinácie sociálneho zabezpečenia.

Dohodou sa stanovujú nulové clá a nulové kvóty na všetok tovar, ktorý spĺňa príslušné pravidlá pôvodu.

Podľa Korčokovho vysvetlenia Únia a Spojené kráľovstvo sa zaviazali k zabezpečeniu spoľahlivých rovnakých podmienok prostredníctvom zachovania vysokej úrovne ochrany v oblastiach ako ochrana životného prostredia, boj proti zmene klímy a stanovovanie cien uhlíka, sociálne a pracovné práva, daňová transparentnosť či štátna pomoc. Strany sa zároveň dohodli na novom rámci pre spoločné hospodárenie s rybami vo vodách EÚ a Spojeného kráľovstva.

"Dohodou sa stanovuje i nepretržitá a udržateľná letecká, cestná, železničná a námorná prepojenosť, aj keď prístup na trh už nebude dosahovať úroveň, ktorú ponúka jednotný trh. V oblasti energetiky ponúka dohoda záruky otvorenej a spravodlivej hospodárskej súťaže vrátane bezpečnostných noriem pre výrobu energie na mori a výrobu energie z obnoviteľných zdrojov," dodáva.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ivan Korčok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.