Britom sa cez Vianoce prihovorili hneď dve kráľovné, jedna bola falošná

Pre silný vietor v rakúskom Semmeringu zrušili 2. kolo SP v obrovskom slalome.
Zdroj: YouTube / BBC

Oficiálny príhovor odvysielala stanica BBC a falošnú kráľovnu televízia Channel 4.

Tradičný príhovor britskej kráľovny Alžbety II. nie je počas vianočných sviatkov ničím výnimočným. Tento rok sa však k ľudu prihovorili až dve panovníčky, jedna z nich bola falošná, informuje portál novinky.cz.

Kráľovná v oficiálnom príhovore, ktorý vysiela stanica BBC, poďakovala zdravotníkom a dobrovoľníkom, ktorí pomáhali v boji proti koronavírusu. Taktiež vyjadrila súcit so zasiahnutými rodinami.

„Toto obdobie v mnohých rodinách poznačil smútok. Niektorí smútia kvôli strate svojich blízkych, iným chýbajú kamaráti a členovia rodiny, ktorí s nimi pre opatrenia nemôžu byť. A pritom si od nich k Vianociam želajú iba objatie, alebo stisk ruky," povedala kráľovná v príhovore.

Oficiálny príhovor kráľovnej:


Falošnú kráľovnú odvysielala britská televízia Channel 4. V úvode videa Alžbeta II. hovorí svoj príhovor, v ktorom zľahčuje odchod princa Harryho z Británie, opisuje vlastnú izoláciu s princom Philipom a taktiež ďakuje zdravotníkom za podstúpenie každodenného rizika.

Neskôr nastane zlom a kráľovná začne vo videu tancovať. Keďže má Alžbeta 94 rokov, všetkým musí byť jasné, že ide o digitálne upravenú verziu. Jej cieľom je podľa stanice varovanie ľudí pred vytváraním dezinformácií pomocou digitálnych technológií.

Falošné videosprávy, inak značované aj ako deep fake, zažívajú tento rok veľký „úspech" a v súvislosti s koronavírusom sú nesmierne šírené, nebezpečné a odborníkmi často vyvracané.

Upravenú a tancujúcu kráľovnú môžete vidieť tu:

https://www.youtube.com/watch?v=IvY-Abd2FfM


VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Fake news

Dôležité udalosti