Zahraničné

Nórsko si pripomenulo tretie výročie vražedného vyčíňania Breivika

Norway_Breivik_Hunger_Strike940756129426.jpg
Zdroj: TASR

Pravicový extrémista Breivik presne pred tromi rokmi pripravil o život 77 ľudí.

Kladením vencov a minútou ticha si dnes Nórsko pripomenulo tretie výročie vražedného vyčíňania pravicového extrémistu Andersa Behringa Breivika, ktoré pripravilo o život 77 ľudí.

„Zodpovednosť za tragédiu z 22. júla 2011 nesie výlučne útočník. Násilný extrémizmus nemožno nikdy tolerovať. Naopak, musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme mu predchádzali. Dôvera, ktorú v Nórsku k sebe navzájom prechovávame, je našou najväčšou devízou, " povedala nórska premiérka Erna Solbergová. 

Zdroj: TASR

Zároveň vzdala hold bývalému premiérovi Jensovi Stoltenbergovi za jeho odvahu a rozhodnosť, ktoré prejavil po zničujúcich útokoch na čele krajiny. Solbergová sa spolu s ďalšími členmi vlády a opozície i príbuznými obetí a priamymi účastníkmi Breivikovho vyčíňania neskôr zúčastnila na slávnostnej zádušnej omši v katedrále v Osle.

Pravicový extrémista Breivik presne pred tromi rokmi najprv odpálil nálož v aute zaparkovanom pred vládnou budovou v Osle a následne oblečený v policajnej uniforme zamieril na 40 kilometrov vzdialený ostrov Utöya, kde postrieľal 69 mladých ľudí. 

Zdroj: TASR

Svojimi činmi chcel protestovať proti prílevu moslimských prisťahovalcov a kultúrnej rôznosti.
V auguste 2012 uznali Breivika vinným z terorizmu a úkladných vrážd, za čo mu súd vymeral 21 rokov väzenia.

Zdroj: TASR

NÓRSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti