Vo Švajčiarsku zomrela osoba zaočkovaná vakcínou Pfizer; príčina nie je známa

Nezvestná Iveta.
Zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Podľa regulačného úradu nič nenasvedčuje tomu, že by úmrtie súviselo s vakcínou.

Švajčiarsky regulačný úrad pre lieky Swissmedic v stredu potvrdil správy, že v krajine zomrela 91-ročná osoba päť dní po zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Nič však podľa neho nenasvedčuje tomu, že by úmrtie súviselo s očkovacou látkou, informovala agentúra AFP.

"Anamnéza ani akútny priebeh ochorenia nenaznačujú príčinnú súvislosť medzi vakcínou (proti) COVID-19 a smrťou," uvádza Swissmedic vo vyhlásení. Zosnulá osoba totiž trpela viacerými chorobami, dodáva regulačný úrad.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktoré zmieňovanú vakcínu vyvinuli, vyjadrili pozostalým úprimnú sústrasť. Následne zdôraznili, že "závažné nežiaduce udalosti vrátane úmrtí, ktoré nesúvisia s vakcínou, sa budú, bohužiaľ, vyskytovať v podobnej miere ako v bežnej populácii starších a rizikových osôb, ktorých zaočkovanie je prioritou".

Švajčiarsko začalo svojich obyvateľov, prevažne seniorov, očkovať 23. decembra práve v kantóne Luzern. Krajina doteraz dostala 107 000 dávok vakcíny, pričom v roku 2021 ich plánuje každý mesiac doviezť 250 000.

Spomínanou vakcínou sa dali zaočkovať už milióny ľudí po celom svete. Len u niekoľkých sa po zaočkovaní vakcínami od Pfizer/BioNTech a od spoločnosti Moderna vyskytli alergické reakcie.

ŠVAJČIARSKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Švajčiarsko

Dôležité udalosti