VIDEO: Časť nórskej dediny pohltil masívny zosuv pôdy. Nezvestných je stále 10 ľudí

Upchatá cesta na Skalku.
Zdroj: TASR/Norwegian Rescue ServiceNTB via AP

Úrady evakuovali pätinu z 5000 obyvateľov dediny Ask.

Nórski záchranári aj vo štvrtok pátrali po ľuďoch, ktorí mohli prežiť ničivý zosuv pôdy v dedine blízko hlavného mesta Oslo. Nezvestných je desať ľudí vrátane dvoch detí, desať obyvateľov utrpelo zranenia, informovala tlačová agentúra AFP.
Záchranné práce pokračovali aj počas noci.

V dedine Ask, 25 kilometrov severovýchodne od Osla, sa v noci na stredu zosunul celý kopec a zničil množstvo domov. Niektoré domy sú pochované pod bahnom, ďalšie balansujú na okraji krátera spôsobeného zosuvom - niektoré sa však v priebehu dňa zrútili z okraja do krátera.

„Chcem zdôrazniť, že stále hľadáme preživších," povedal novinárom šéf záchranných operácií Roger Pettersen. "Teraz je už deň a lepšia viditeľnosť nám v práci pomôže," dodal.
Polícia oznámila, že jedna z desiatich zranených osôb má vážne zranenia a previezli ju do nemocnice v Osle.

Úrady evakuovali pätinu z 5000 obyvateľov dediny Ask. Dedinu v stredu navštívila premiérka Erna Solbergová a zosuv pôdy označila za "jeden z najväčších", aké Nórsko zažilo.


Úrady vydali apel, aby ľudia na Silvestra neodpaľovali ohňostroje, lebo môžu brániť používaniu vrtuľníkov a dronov vybavených termokamerami.

Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energie uviedlo, že pri katastrofe došlo k "zosuvu senzitívneho ílu" s rozmermi 300 krát 700 metrov.

Takzvaný senzitívny alebo rýchly íl je podložie, ktoré sa pri nepriaznivom počasí alebo pri preťažení môže zmeniť z pevného na tekuté. Nachádza sa v Škandinávii a ďalších severných krajinách ako Kanada a Rusko. 

OSLO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zosuv pôdy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.