Brazíliu rozdeľuje dráždivé dielo. Železobetónová vagína pobúrila priaznivcov prezidenta Bolsonara

Dielo s názvom Diva má podľa autorky vyprovokovať debatu o rodovej problematike.

Najnovšie dielo umelkyne Juliany Notariovej vyvoláva v Brazílii vášne. Železobetónová vagína nainštalovaná na vrchu v štáte Pernambuco sa stala tŕňom v oku priaznivcov prezidenta Jaira Bolsonara.

Nahneval ich komentár, v ktorom Notariová hovorila o ťažkých časoch, čím narážala na konflikt medzi umeleckou obcou a Bolsonarom, ktorý ľudí zo šoubiznisu často verejne kritizuje. Píše o tom portál The Guardian.

Dielo s názvom Diva má podľa autorky "slúžiť na zamyslenie sa nad vzťahom medzi prírodou a kultúrou našej patriarchálnej spoločnosti" a má "vyprovokovať debatu o rodovej problematike".

Priaznivci brazílskeho prezidenta, ktorí Notariovej výtvory kritizovali aj v minulosti, sa do nej pustili aj teraz. Jej tvorbu nepovažujú za umenie a ide podľa nich o obyčajnú provokáciu.

Bolsonaro je od svojho nástupu k moci v roku 2019 v neustálom konflikte s veľkou časťou brazílskych umelcov. Označuje ich za príživníkov, ktorí vysávajú verejné financie aby podporovali komunistov. Chladné vzťahy sa prejavili aj vlani počas pandémie, keď prezident ignoroval úmrtia niektorých významných osobností kultúry.

Em meio a tantas rochas no meio do caminho desse ano distópico, finalmente termino o ano com a obra Diva pronta!! Foi um...

Uverejnil používateľ Juliana Notari Streda 30. decembra 2020

zdroj: Facebook/ Juliana Notari

RIO DE JANEIRO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Brazília

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.