Čínsky miliardár Jack Ma záhadne zmizol po konferencii, na ktorej kritizoval vládu

Do konfliktu s čínskou vládou sa v poslednom čase dostali aj ďalší vplyvní podnikatelia.

Čínsky miliardár Jack Ma, ktorý bol ešte do nedávna najbohatším človekom v Ázii, záhadne zmizol. Zakladateľa internetového gigantu Alibaba sa na verejnosti neobjavil už dva mesiace. Ma pritom nedávno kritizoval čínsku vládu za ekonomické reformy. Peking na to reagoval sprísnením kontrol v Maových firmách.

Miliardárovi sa nepáčili nové regulácie trhu, ktoré označil za nástroj minulosti, ktorý má regulovať trh budúcnosti. Mao to vyhlásil v novembri na konferencii v Šanghaji. Odvtedy sa po ňom akoby zľahla zem. Nahradili ho dokonca aj v porote slávnej súťaže, ktorú sám založil. Píše o tom portál Bussiness Insider.

Zakladateľ Alibaby si za kritiku vyslúžil tvrdú odpoveď. Najskôr došlo k sprísneniu opatrení namierených voči jeho firmám a v decembri úrady spustili vyšetrovanie pre podozrenie z porušenia antimonopolných pravidiel.

Jack Ma, bývalý učiteľ angličtiny, sa preslávil extravagantným vystupovaním a originálnymi nápadmi v podnikaní, vďaka ktorým sa stal jedným z najbohatších Číňanov. Ma sa venuje mnohým filantropickým projektom a jedným z nich je aj populárna súťaž Africa's Business Heroes, ktorú založil na pomoc začínajúcim podnikateľom.

V najnovších dieloch súťaže už miliardár, ktorý bol členom poroty, chýba. Hovorkyňa spoločnosti Alibaba sa zmohla iba na strohé vyhlásenie: „Pre prebiehajúci konflikt pán Ma nemôže byť súčasťou poroty". Jacka Ma v porote nahradila Lucy pengová, členka vedenia spoločnosti Alibaba.

Niekdajší najbohatší muž Ázie nie je prvým vplyvným podnikateľom, ktorý sa dostal do nemilosti vlády. Na to, že Maovi hrozí nebezpečenstvo, upozornil už pred dvoma rokmi obchodník žijúci v exile Guo Wengui. Varoval, že štát bude chcieť ovládnuť firmu špecializujúcu sa na platobné služby Ant Group, ktorá je súčasťou Alibaby. Prvé kroky v tejto veci mal Peking podniknúť iba minulý týždeň.

Do konfliktu s čínskou vládou sa v poslednom čase dostali aj ďalší vplyvní podnikatelia. Neblahý osud postretol napríklad aj Lina Čćhi, zakladateľa firmy Yoozoo, ktorý bol záhadne otrávený. Od marca 2020 je nezvestný realitný magnát Žen Č'-čchiangovi, ktorý v minulosti kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga.

PEKING/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti