Kongres oficiálne potvrdil volebné víťazstvo Bidena, Trump z Bieleho domu odíde dobrovoľne

NTMZ 1_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR/AP

Všetky námietky republikánov zamietli.

Spoločné zasadnutie oboch komôr amerického Kongresu v stredu oficiálne potvrdilo výsledky novembrových prezidentských volieb. Za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová, oznámil predseda Senátu Mike Pence. Informovala o tom televízna stanica CNN.

Biden dostal od zboru voliteľov, ktoré rozhoduje o tom, kto bude prezidentom, 306 hlasov voliteľov a odchádzajúci prezident Donald Trump 232.

Kongres pod vedením viceprezidenta Mikea Pencea hlasy slávnostne prerátal. Tento akt narušili republikánski členovia Kongresu, ktorí vzniesli námietky proti započítaniu hlasov voliteľov zo štátu Pensylvánia a Arizona. Obe sťažnosti následne osobitne zamietli zákonodarcovia v oboch komorách Kongresu.

Trump z Bieleho domu odíde dobrovoľne

Odchádzajúci americký prezident Donald Trump vo štvrtok síce nepriznal svoju porážku v prezidentských voľbách, avšak avizoval, že z funkcie dobrovoľne odíde. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Twitter Trumpov poradca Dan Scavino.

„Aj keď s tým výsledkom absolútne nesúhlasím a fakty sú na mojej strane, 20. januára dôjde k usporiadanému odovzdaniu moci," uviedol Trump.

„Aj keď toto predstavuje koniec najlepšieho prvého funkčného obdobia v dejinách prezidentského úradu, je to iba začiatok nášho boja o obnovenie veľkosti Ameriky," dodal. Podľa AFP tým Trump naznačuje, že v roku 2024 bude možno opäť kandidovať.

Čítajte aj: Hrôzostrašné video: Jednou z obetí útoku vo Washingtone je mladá veteránka letectva (†35)

Rozhodnutie Kongresu predchádzali dramatické udalosti vo Washingtone, kedy Trumpovi priaznivci vtrhli do budovy Kongresu práve vo chvíli, keď obe komory jednali o potvrdení hlasov voliteľov v jednotlivých amerických štátoch. Viac sa dozviete v článku: Pri útoku Trumpových priaznivcov na Kapitol zomreli štyria ľudia

Pri potýčkach utrpelo zranenia niekoľko civilistov a 14 policajtov. Polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich na pôde Kapitolu. V jeho priestoroch zaistila dve rúrkové bomby - v blízkosti kancelárií republikánov aj demokratov. V areáli Kapitolu našla zaparkované auto, v ktorom sa nachádzala zbraň a zápalná fľaša.

Donald Trump porážku stále odmieta a tým, že voľby sprevádzali rozsiahle podvody. Nepodložil ale žiadne dôkazy. Svoje tvrdenia opakuje aj po tom, čo dav prenikol do Kapitolu a zomreli pri tom štyria ľudia. Trumpovi na niekoľko hodín zaplokovali účty na sociálnych sieťach.


WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti