Biden: Incident v Kapitole bol jedným z najtemnejších dní v dejinách USA

1401_Autoskola_14_01_P30_St_21_10__12_VOYO.mp4
Zdroj: TASR/AP

Pelosiová vyzvala na bezodkladné odvolanie Trumpa z úradu.

Novozvolený americký prezident Joe Biden vo štvrtok slovne zaútočil na svojho dosluhujúceho predchodcu Donalda Trumpa v súvislosti s vtrhnutím jeho stúpencov do budovy Kongresu vo Washingtone.

Podľa Bidenových slov odchádzajúci líder svojím mylným konaním spôsobil jeden z "najtemnejších dní" v dejinách Spojených štátov, informovala tlačová agentúra AFP.

"Hneď na začiatku rozpútal totálny útok na inštitúcie našej demokracie," vyhlásil Biden, ktorý násilnú skupinu Trumpových podporovateľov, ktorí v stredu prenikli do budovy Kongresu, označil za "domácich teroristov" a Trumpa za priameho vinníka tohto incidentu.

Trump je zodpovedný za "pokus o zneužitie davu na umlčanie hlasov takmer 160 miliónov Američanov", ktorí sa v novembri zúčastnili na prezidentských voľbách, dodal Biden.

Budúci šéf Bieleho domu podľa tlačovej agentúry AP uviedol, že Trump "každým svojím činom pohŕda našou demokraciou, našou ústavou a právnym poriadkom", pričom "včerajšok bol vyvrcholením jeho neochabujúcich útokov".

Predsedníčka Snemovne reprezentantov - dolnej komory Kongresu - Nancy Pelosiová vo štvrtok vyzvala na bezodkladné odvolanie Trumpa z prezidentského úradu.

Označila ho za veľmi nebezpečnú osobu, ktorá by nemala pokračovať vo výkone svojej funkcie. "Ide o mimoriadnu okolnosť najvyššieho stupňa," povedala Pelosiová a vyzvala

viceprezidenta Mikea Pencea, aby aktivoval 25. dodatok ústavy, ktorý umožňuje kabinetnej väčšine odvolať prezidenta považovaného za neschopného vykonávať svoje povinnosti. Ak sa tak nestane, Kongres je pripravený spustiť impeachment, proces odvolávania najvyššieho štátneho predstaviteľa, dodala.

Okolo sídla Kongresu stavajú dvojmetrový plot

Okolo budovy Kapitolu, sídla amerického Kongresu vo Washingtone, stavali vo štvrtok dva metre vysoký plot. Opatrenie je reakciou na násilnosti z predchádzajúceho dňa, keď dav ľudí vtrhol do tejto budovy v čase, keď v nej obe komory Kongresu na spoločnom zasadnutí mali potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách z 3. novembra.

Informáciu o výstavbe plota oznámil tajomník amerických pozemných síl Ryan McCarthy, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra DPA.

McCarthy na tlačovej konferencii povedal, že do víkendu bude miestnej polícii pomáhať chrániť Kapitol 6 200 členov Národnej gardy zo šiestich štátov zo severovýchodu USA.

Prichádzať budú postupne v najbližších dňoch. Vo štvrtok bolo na pozemku Kapitolu 850 policajných príslušníkov.

"Dnes ráno sme začali stavať dvojmetrový plot, ktorý sa nedá preliezť," povedal McCarthy. "Títo príslušníci a tieto bezpečnostné opatrenia budú na mieste nie kratšie ako nasledujúcich 30 dní," dodal.

Novozvolený prezident Joe Biden tam má byť inaugurovaný 20. januára.

WILMINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti

ONLINE: Podľa Zelenského je Hadí ostrov opäť slobodný. Dodal, že to mení situáciu v Čiernom mori ON-LINE
  • Ukrajinský Hadí ostrov je "opäť slobodný", uviedol vo svojom pravidelnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  • Krajské centrum pre utečencov z Ukrajiny opätovne otvoria v českej metropole Praha v pondelok 11. júla, rozhodla vláda.

  • Ukrajina začala vyvážať elektrickú energiu do Európskej únie, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.