Násilný útok vo Washingtone má ďalšiu obeť. Policajt zranený na Kapitole zomrel

Pod tlakom kritiky za nezvládnutie ochrany sídla zákonodarnej moci odstupuje náčelník polície.

Počet ľudí, ktorí zomreli v dôsledku stredajších násilností v komplexe budov Kongresu vo Washingtone, sa zvýšil na päť. Ako v piatok informovala televízia CNN, svojim zraneniam podľahol príslušník polície.

VIDEO: Aktivista nakrútil, ako policajt zastrelil ženu, ktorá sa snažila dostať do Kapitolu

Ako televízia pripomenula, počas potýčok s protestujúcimi policajti v Kongrese postrelili do hrudníka ženu, ktorá neskôr v nemocnici zomrela. Podľa médií ide o bývalú príslušníčku letectva Spojených štátov (USAF) Ashli Babbittovú z kalifornského mesta San Diego. Smrť ďalších troch ľudí, dvoch mužov a jednej ženy, údajne priamo nesúvisí s nepokojmi: zomreli v bezprostrednom okolí sídla Kongresu v dôsledku "akútnych zdravotných problémov".

Pod tlakom kritiky za nezvládnutie ochrany sídla zákonodarnej moci a masové zlyhanie polície sa náčelník polície v komplexe Kapitolu s účinnosťou od 16. januára vzdá funkcie. V piatok o tom informovala agentúra AP.

Policajný náčelník Steven Sund vo štvrtok uviedol, že so svojimi podriadenými sa pripravovali na demonštráciu za slobodu slova a neočakávali násilný útok. Dodal, že udalosti, aké sa odohrali v stredu na Kapitole, za 30 rokov kariéry v polícii nezažil. Sund oznámil svoju demisiu po tom, čo ho na tento krok vyzvala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová i ďalší kongresmani.

V súvislosti s vpádom do Kapitolu môžno obvinia aj Trumpa

Demokratickí vodcovia piatich parlamentných výborov požiadali Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) o okamžité informovanie o doterajšom vyšetrovaní násilného prieniku demonštrantov do Kapitolu, ktorý okrem obetí na životoch, zranení a materiálnych škôd narušil sa proces potvrdenia výsledkov prezidentských volieb z 3. novembra, vyvolal kritiku na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a naštrbil povesť USA.

Zákonodarcovia vo štvrtok vo svojom liste adresovanom riaditeľovi FBI Christopherovi Wrayovi označili tieto nepokoje za "teroristický útok", ktorý podnietil Trump a jeho podporovatelia.

Po nepokojoch odstupujú ministri aj viacerí úradníci Trumpovej administratívy

Americká ministerka školstva Betsy DeVosová v piatok oznámila, že podáva demisiu.
Ako informoval denník Wall Street Journal, ministerka v liste prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi napísala, že zlomovým bodom pre jej rozhodovanie bol stredajší útok demonštrantov na Kapitol.

Vo štvrtok oznámila svoj odchod z funkcie ministerky dopravy aj Elaine Chaová. Jej odstúpenie nadobudne účinnosť od pondelka 11. januára.

Obe političky sú najvyššie postavenými členmi administratívy prezidenta Trumpa. DeVosová v liste Trumpovi vysvetlila, že "takéto (násilné) správanie je pre našu krajinu neslýchané. Niet pochybností o tom, aký vplyv na situáciu mala vaša rétorika. Pre mňa to bol bod zlomu".
Uviedla, že Trumpova administratíva teraz "mala vyzdvihnúť a osláviť veľa (svojich) úspechov" vykonaných v mene amerického ľudu. „Namiesto toho je pred nami upratovanie neporiadku spôsobeného násilnými demonštrantmi, ktorí prepadli Kapitol".

DeVosová poznamenala, že "deti sú vnímavé a všetko to (dianie) sledujú a učia sa od nás", preto "máme morálnu povinnosť uplatňovať svoj zdravý úsudok" a svojím konaním slúžiť ako príklad. Zdôraznila, že deti sa teraz "od nás musia dozvedieť, že Amerika je väčšia ako to, čo sa stalo včera" v Kapitole. DeVosovej list Trumpovi v piatok zverejnili viaceré americké médiá.


Ďalšími úradníkmi Trumpovej administratívy, ktorí odstúpili v dôsledku nepokojov vo Washingtone, sú úradujúci predseda Rady ekonomických poradcov Tyler Goodspeed, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Matt Pottinger a Trumpov osobitný vyslanec v Severnom Írsku Mick Mulvaney, ktorý kedysi pôsobil ako vedúci kancelárie Bieleho domu.
K nepokojom v Kapitole došlo totiž po tom, čo sa Trump prihovoril veľkému zhromaždeniu ľudí vo Washingtone a opakoval obvinenia, že novembrové voľby prehral v dôsledku volebných podvodov, ale tvrdenia nepodložil dôkazmi. Dav vtrhol do budovy Kongresu, keď zákonodarcovia pracovali na potvrdení hlasov Zboru voliteľov odovzdaných vo voľbách a mali spečatiť víťazstvo Joea Bidena.

Mulvaney pre agentúru AFP uviedol, že v stredu neskoro večer zatelefonoval ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi a oznámil mu, že odstupuje. Ako vedúci kancelárie Bieleho domu pracoval od januára 2019 do marca 2020.

„Tí, čo sa rozhodli zostať, a s niektorými som sa rozprával, to robia preto, lebo majú obavy, že prezident môže namiesto nich dosadiť niekoho horšieho," dodal Mulvaney.

Demonštranti sa v stredu na Trumpov popud vydali na Capitol Hill, kde zvalili policajné zátarasy okolo areálu, prenikli k budove, na ktorej rozbíjali okná a dvere, a tak sa dostali do kuloárov a sál. Dôsledkom ich násilného konania bolo prerušenie spoločnej schôdze oboch snemovní Kongresu, na ktorom mali potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách z 3. novembra. Po tom, ako sa polícii podarilo obnoviť kontrolu nad objektom, sa poslanci k rokovaniu vrátili a Bidena potvrdili ako víťaza volieb.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti