Schwarzenegger poriadne skritizoval Trumpa. Dav útočiaci ľudí na Kapitol prirovnal k nacistom

19 VYBUCH TOMAGA_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Donalda Trumpa označil za neúspešného lídra, ktorý "sa zapíše do dejín ako najhorší prezident".

Bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger prirovnal v nedeľu dav, ktorý zaútočil na sídlo amerického Kongresu, k nacistom a prezidenta Donalda Trumpa označil za neúspešného lídra, ktorý "sa zapíše do dejín ako najhorší prezident". Informovala o tom agentúra AP.

Republikánsky politik a hollywoodsky herec vo videonahrávke zverejnenej na sociálnych sieťach uviedol, že uplynulá "streda bola nocou rozbitého skla priamo tu v Spojených štátoch". V roku 1938 nacisti v Nemecku a Rakúsku uskutočnili protižidovský pogrom, ktorý je známy ako Krištáľová noc alebo aj "Noc rozbitého skla".

My message to my fellow Americans and friends around the world

My message to my fellow Americans and friends around the world following this week's attack on the Capitol

Uverejnil používateľ Arnold Schwarzenegger Nedeľa 10. januára 2021

ZDROJ: Facebook/Arnold Schwarzenegger

„To rozbité sklo bolo sklom z okien Kapitolu Spojených štátov. Ten dav však nerozbil len okná Kapitolu, rozbil aj myšlienky, ktoré sme považovali za samozrejmé," povedal Schwarzenegger, ktorý sa narodil v Rakúsku v roku 1947. „Pošliapali samotné princípy, na ktorých bola naša krajina založená."

„Prezident Trump sa pokúsil zvrátiť výsledky volieb - férových volieb. Pokúsil sa o prevrat zavádzaním ľudí lžami," vyhlásil Schwarzenegger vo videu. Podľa vlastných slov je preňho útechou, že Trumpovo pôsobenie na poste prezidenta sa končí a "čoskoro bude taký nepodstatný ako starý tvít".

Schwarzenegger tiež vyzval na národnú jednotu a prisľúbil podporu novozvolenému prezidentovi Joeovi Bidenovi po tom, ako davy prívržencov Trumpa minulú stredu prenikli do budovy Kapitolu, sídla Kongresu, keď jeho členovia potvrdzovali výsledky novembrových prezidentských volieb. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Desiatky výtržníkov zadržali a po ďalších pátrajú.

„A tým, ktorí si myslia, že môžu zrušiť Ústavu Spojených štátov, hovorím: nikdy nezvíťazíte," dodal Schwarzenegger. „Verím, že aj keď nami udalosti posledných dní otriasli, skončíme silnejší, pretože teraz chápeme, čo môžeme stratiť."

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti

ONLINE: Podľa Zelenského je Hadí ostrov je opäť slobodný. Dodal, že to mení situáciu v Čiernom mori ON-LINE
  • Ukrajinský Hadí ostrov je "opäť slobodný", uviedol vo svojom pravidelnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naživo prehovoril k rakúskemu publiku - prvýkrát od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opäť telefonoval s nemeckou hlavou štátu Frankom-Walterom Steinmeierom a ich rozhovor trval približne jednu hodinu