Trump vyhlásil kvôli inaugurácii núdzový stav

Kolóna aút s Donaldom Trumpom a Barackom Obamom prechádza po aleji Pennsylvania Avenue do Kapitolu na inauguráciu 45. prezidenta
Kolóna aút s Donaldom Trumpom a Barackom Obamom prechádza po aleji Pennsylvania Avenue do Kapitolu na inauguráciu 45. prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Zdroj: TASR

V miestnych aj federálnych úradoch silnejú obavy z násilia.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v pondelok núdzový stav v hlavnom meste krajiny Washington, pretože v miestnych aj federálnych úradoch silnejú obavy z násilia pred inauguráciou novozvoleného prezidenta Joea Bidena naplánovanou na 20. januára a aj po nej.

Vyhlásenie núdzového stavu umožňuje ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť a Federálnej agentúre pre riadenie núdzových situácií (FEMA) koordinovať sa v prípade potreby s miestnymi úradmi, informovala v utorok tlačová agentúra AP. Núdzový stav platí od pondelka 11. januára do 24. januára.

Trumpovo opatrenie prichádza päť dní po tom, čo dav jeho podporovateľov vtrhol do budovy Kapitolu, sídla Kongresu, keď obe jeho komory začali formálne spočítavať hlasy Zboru voliteľov a potvrdzovať Trumpovu porážku v novembrových voľbách - a Bidenovo víťazstvo. Výsledkom výtržností bolo päť mŕtvych.

Trump sa posledné mesiace sťažoval, že mu prostredníctvom rozsiahlych podvodov ukradli volebné víťazstvo. Predstavitelia volieb však tvrdia, že Trumpove obvinenia sú nepodložené a neexistujú na to žiadne dôkazy.

V pondelok už skôr starostka metropoly Washington Muriel Bowserová, guvernér susediaceho štátu Virgínia Ralph Northam a guvernér štátu Maryland Larry Hogan vyzvali ľudí, aby sa držali mimo inauguračných udalostí. Vysvetlili to "minulotýždňovou násilnou vzburou a smrtiacou pandémiou ochorenia COVID-19".

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť posilňuje opatrenia pred inauguráciou

Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť zavádza zvýšené bezpečnostné opatrenia pred inauguráciou novozvoleného prezident Joea Bidena skôr, než malo v pláne. Dôvodom je "vyvíjajúca sa bezpečnostná scéna" pred blížiacou sa udalosťou. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Minister pre vnútornú bezpečnosť Chad Wolf v pondelok (ešte pred svojou demisiou) oznámil, že posúva časový rozvrh špeciálnej celonárodnej bezpečnostnej akcie súvisiacej s inauguráciou Bidena z 19. januára už na stredu 13. januára. Dôvodom sú podľa neho "udalosti z minulého týždňa" a tiež vývoj na bezpečnostnej scéne.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zároveň vydal varovanú správu, že počas dní pred Bidenovou inauguráciou sú plánované ozbrojené protesty vo všetkých 50 hlavných mestách jednotlivých štátov a aj v samotnej metropole krajiny Washington.

Ministerstvo zahraničných vecí medzitým začalo vyšetrovať pravdepodobný "žartík", keďže na jeho webovej stránke sa v životopise Trumpa nachádzala zmienka, že jeho funkčné obdobie sa končí v pondelok 11. januára 2021 o 19.49 h. Táto zmienka vyvolala na internete v pondelok popoludní šialenstvo.

Zavádzajúca zmienka sa objavila po vpáde davu do Kapitolu a v čase, keď je Trump pod silnejúcim tlakom, aby odstúpil, a čelí druhej ústavnej žalobe (impeachmentu).


WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti