Zadržali kľúčových útočníkov na Kapitol, ktorých tváre obleteli svet. Hrozia však ďalšie nepokoje

Igor Matovič zverejnil odkaz Richardovi Sulíkovi.
Zdroj: CNN

Americký prezident vyhlásil v hlavnom meste núdzový stav pre hrozbu ďalších nepokojov pred inauguráciou Bidena.

Po útokoch na Kapitol v USA zo 6. januára, ktoré si vyžiadali päť obetí, už úrady zadržali mnohých účastníkov nepokojov. Za mrežami skončili aj kľúčoví útočníci, ktorých fotografie obleteli svet. Celkovo v krajine vydali 20 federálnych obvinení z trestných činov spojených s útokmi z minulého týždňa. Niektorí z obžalovaných sú obvinení aj z toho, že na miesto Capitol Hill priniesli zbrane a bomby, uviedla CNN.

Najzávažnejšie obvinenia zhromaždili voči Lonniemu Coffmanovi z Alabamy, ktorý zhotovil 11 podomácky vyrobených bômb a našli u neho aj útočnú pušku a krátku zbraň v jeho nákladnom vozidle zaparkovanom iba dve ulice od Kapitolu.

K obvineným patrí aj Cleveland Grover Meredith Jr., ktorý písal textové správy o zastrelení predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej. Počas útokov na Kapitol so sebou priniesol stovky nábojov a tri zbrane.

Zdroj: Profimedia

Medzi najznámejších výtržníkov patrí Adam Christian Johnson z Floridy, ktorého totožnosť zistili americkí novinári. Vyfotili ho v Kapitole, ako drží v rukách pultík Nancy Pelosiovej. Usmieval sa a dokonca zapózoval fotografovi. Polícia ho zadržala na základe súdneho príkazu.

Zviditeľnil sa aj Jacob A. Chansley známy ako Jake Angeli. Polícia ho ľahko identifikovala na základe fotografií. V čase útoku mal na hlave rohy a medvediu kožušinu. Tvár mal pomaľovanú červenou, bielou a modrou farbou a bol do pol pása nahý.

Pri nepokojoch zomrelo päť ľudí, z toho jeden policajt, ktorý strážil budovu Kongresu. Smrť policajta Briana Sicknika, ktorý zomrel v nemocnici na následky zranení, bude vyšetrovať aj FBI.


Trump vyhlásil kvôli inaugurácii núdzový stav

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v pondelok núdzový stav v hlavnom meste krajiny Washington, pretože v miestnych aj federálnych úradoch silnejú obavy z násilia pred inauguráciou novozvoleného prezidenta Joea Bidena naplánovanou na 20. januára a aj po nej.

Núdzový stav platí od pondelka 11. januára do 24. januára.

Podporovatelia Trumpa tvrdia, že ich vyhodili z lietadla

Po útoku na Kapitol sa objavilo viacero sťažností, že podporovateľov Trumpa vyhodili z lietadla. Na internete sa objavilo viacero videí, ako sa nahnevaní účastníci nepokojov na letisku vo Washingtone hnevajú, že ich vyhodili a nemôžu sa dostať domov. „Povedal som Trump 2020 a vyhodili ma," kričal muž na videu, ktorý si zložil z hlavy masku a nahnevane odchádzal preč.

Na ďalšom videu je žena v červenom kabáte, ktorá tvrdí: „Všetko, čo som urobila, bolo iba povzbudenie. Nemám peniaze na cestu domov."

Hovorca leteckej spoločnosti Delta uviedol pre The Independent: „Nič nie je dôležitejšie ako bezpečnosť a ochrana našich pasažierov. Podnikli sme len právne kroky voči neslušným zákazníkom, ktoré boli založené výlučne na ich správaní a nedodržiavaní pokynov od letových posádok."

WASHINGTON/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti