Zahraničné

Vodca Hamasu súhlasí s humanitárnym prímerím v Gaze

Boje medzi Izraelom a Palestínou v Gaze
Zdroj: SITA

Súčasne ale zdôraznil, že Hamas nebude súhlasiť s trvalým ukončením bojov.

Exilový vodca palestínskeho hnutia Hamas Chálid Mašál vyjadril dnes pripravenosť uzavrieť dočasné humanitárne prímerie v pásme Gazy, oznámila agentúra AP. 

Podľa Mašála Hamas "nezatvorí dvere" pred návrhom humanitárneho prímeria, ktoré by umožnilo prísun pomoci do obliehaného pásma Gazy.

Súčasne ale zdôraznil, že Hamas nebude súhlasiť s trvalým ukončením bojov, pokým Izrael neotvorí hranice pásma Gazy a (spoločne s Egyptom) nezruší viac ako sedem rokov trvajúcu blokádu tejto palestínskej enklávy.

"(Hamas) neprijme žiaden (mierový) návrh, ktorý neukončí obkľúčenie nášho ľudu," vyhlásil Mašál na tlačovej konferencii v katarskej metropole Dauha.

Vedenie Hamasu podľa neho nemôže akceptovať tlak medzinárodného spoločenstva na okamžité ukončenie bojov s tým, že jeho podmienky budú predmetom ďalších rokovaní.
Palestínske zdravotnícke zdroje hlásia za 16 dní izraelskej ofenzívy minimálne 687 zabitých, prevažne civilistov, a 4220 zranených. 

Za rovnaký čas prišlo o život 32 vojakov židovského štátu a dvaja izraelskí civilisti, rovnako ako jeden zamestnanec z Thajska, zahynuli pri palestínskych raketových útokoch, oznámil denník Haarec.

DAUHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.