Navaľného ľudia organizujú veľké protestné zhromaždenia. Žiadajú jeho okamžité prepustenie

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel (vpravo) počas s
Zdroj: TASR/AP

Oznámenie o protestoch pod názvom Sloboda pre Navaľného bolo zverejnené aj na sociálnej sieti Facebook.

Sieť regionálnych štábov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného začala s prípravami na veľké protestné zhromaždenia, ktoré sa po celom Rusku uskutočnia 23. januára.

Na sociálnej sieti Twitter o tom informoval koordinátor týchto regionálnych štábov Leonid Volkov, uviedol spravodajský portál Meduza.io.

„Navaľného štáby po celej krajine okamžite začínajú s prípravami na veľké zhromaždenia po celej krajine - 23. januára, bez čakania na nový proces. Alexej Navaľnyj musí byť okamžite prepustený," napísal Volkov vo svojom tvíte.

Oznámenie o protestoch pod názvom Sloboda pre Navaľného bolo zverejnené aj na sociálnej sieti Facebook. Zhromaždenie v Moskve, ktoré bude zrejme početne najväčšie, by sa malo konať 23. januára o 14.00 h miestneho času na Puškinovom námestí.

Navaľnyj bol v pondelok na 30 dní vzatý do väzby na žiadosť Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN). Tá žiada, aby bol politikovi odsúdenému v kauze Yves Rocher nahradený podmienečný trest nepodmienečným pre vyhýbanie sa kontrole podmienok plnenia súdom stanoveného trestu.

Súdne pojednávanie v tejto veci sa malo konať 29. januára. Navaľného advokátka Oľga Michajlovová informovala, že termín pojednávania bol bez vysvetlenie zmenený na 2. februára.


Navaľnyj je v cele sám, na pomienky sa nesťažuje

Alexej Navaľnyj, ktorého v pondelok súd vzal do väzby na 30 dní, sa nachádza vo vyšetrovacej väznici Matrosskaja Tišina v Moskve.

Navaľnému pridelili trojlôžkovú celu v karanténnom oddelení. Momentálne je v nej sám. Táto celová bunka je vybavená chladničkou, rýchlovarnou kanvicou a televízorom. V cele je horúca voda. Dostal posteľnú bielizeň, potrebný riad i hygienické potreby.

Do väznice ho previezli v pondelok okolo 21.00 h miestneho času. Aktivistom ONK Navaľnyj povedal, že naňho nie je vyvíjaný morálny ani fyzický tlak zo strany zamestnancov ústavu. Navaľnyj si môže objednávať aj z obchodu, ktorý sa nachádza vo väznici.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Navaľnyj

Dôležité udalosti