Kapitol chráni 25-tisíc vojakov. Bezpečnosť preveril generál, ktorý velil zásahu po hurikáne

NTP Sabaka Visolajsky Krajci otazky.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Celý komplex na Kapitole musel prejsť previerkou po tom, ako doň 6. januára násilne prenikli rozvášnení prívrženci Donalda Trumpa.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) preveruje príslušníkov Národnej gardy USA nasadených vo Washingtone. V rámci previerok sa skúma, či niektorí z vojakov nepredstavujú bezpečnostné riziko pre inauguráciu novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena, ktorá sa bude konať v stredu 20. januára. Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a AP.

Po násilnostiach v budove amerického Kongresu, ku ktorým došlo minulý týždeň, sa totiž ukázalo, že viacerí stúpenci prezidenta Donalda Trumpa, ktorí sa na nepokojoch zúčastnili, mali v súčasnosti či minulosti väzby na armádu Spojených štátov.

„V súčinnosti s tajnými službami a FBI preverujú všetkých členov, ktorí prichádzajú (do Washingtonu)," povedal v nedeľu pre stanicu CBS News šéf Národnej gardy Daniel Hokanson.

Na ochranu Kapitolu nasadili po nepokojoch približne 25.000 príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou rezervných zložiek ozbrojených síl USA. Úradujúci minister obrany Christopher Miller vo štvrtok 7. januára podpísal príkazy, ktorými na 30 dní aktivoval Národnú gardu zo štátov Virgínia, Pensylvánia, New York, New Jersey, Delaware a Maryland.


Bezpečnostné previerky zahŕňajú podľa bývalého agenta FBI Davida Gomeza napríklad kontrolu toho, či sa v databáze členov týchto jednotiek neobjavia informácie, že boli v minulosti vyšetrovaní pre podozrenia z terorizmu.

Tajomník amerických pozemných síl Ryan McCarthy pre AP v nedeľu uviedol, že predstavitelia armády sú si možného nebezpečenstva vedomí a veliteľov upozornil, aby sa v súvislosti so stredajšou inauguráciou preskúmali akékoľvek problémy, ktoré by sa mohli vyskytnúť. Zatiaľ sa však podľa jeho slov nezistili žiadne potenciálne hrozby.

Členovia Národnej gardy zároveň dostávajú i výcvik, ako identifikovať možné bezpečnostné hrozby vo vlastných radoch. Dôraz na preverovanie takýchto hrozieb sa stal dôležitou prioritou už po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001. Vo väčšine prípadov však ide o hrozby povstalcov radikalizovaných teroristickou organizáciou al-Káida, Islamským štátom (IS) alebo podobnými skupinami.

V súvislosti s Bidenovou inauguráciou však predstavujú potenciálnu hrozbu Trumpovi skalní stúpenci, krajine-pravicoví militanti, belošskí supremacisti či iné radikálne hnutia. Mnohí totiž veria Trumpovým nepodloženým tvrdeniam o volebných podvodoch, ktoré odmietli súdy vo viacerých štátoch USA, ministerstvo spravodlivosti i mnohí predstavitelia Republikánskej strany.

Bezpečnosť preveril generál, ktorý velil zásahu po hurikáne Katrina

Na bezpečnostné opatrenia v komplexe vládnych budov na Kapitole vo Washingtone bude dohliadať generál vo výslužbe Russel Honoré, ktorý koordinoval záchranné akcie po hurikáne Katrina.

Celý komplex na Kapitole musel prejsť previerkou po tom, ako doň 6. januára násilne prenikli rozvášnení prívrženci dosluhujúceho prezidenta USA Donalda Trumpa. Po ich vpáde bolo prerušené spoločné zasadanie oboch komôr Kongresu, ktoré bolo venované potvrdeniu výsledkov prezidentských volieb a víťazstva kandidáta Demokratickej strany Joea Bidena.

Bezpečnostným zložkám trvalo niekoľko hodín, kým situáciu a celý komplex a jeho okolie dostali opäť pod kontrolu. Ich zlyhanie vyvolalo vlnu kritiky - o to viac, že došlo k obetiam na životoch, zraneným i materiálnym škodám.

Zdroj: Profimedia.sk

WASHINGTON/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti