Tisícky policajtov a kovové zátarasy: Takto bude vyzerať inaugurácia nového prezidenta USA

Prípravy na inauguráciu prezidenta USA
Prípravy na inauguráciu prezidenta USA Zdroj: Profimedia

Joe Biden preberá moc zrejme v najzložitejšom čase.

Prísaha nového prezidenta Spojených štátov amerických sa každý rok organizuje 20. januára, podľa Ústavy, pretože v tento deň prvýkrát zložil prísahu Franklin Delano Roosevelt v roku 1937. Tohtoročné oslavy ale budú výnimočné. Poznačili ich nepokoje v USA, pandémia koronavírusu, ale aj fakt, že odmietol prísť dosluhujúci prezident Donald Trump. Bude tak jeden z mála prezidentov USA, ktorý sa predania moci nezúčastní.

Počas 59. inaugurácie v poradí histórie USA zloží sľub Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová. Slávnostná ceremónia bude pod prísnym dohľadom bezpečnostných zložiek z obavy možných nepokojov pre nedávne výtržnosti zo 6. januára v budove Kongresu, počas ktorých zomrelo päť osôb. Washington prijal rekordné množstvo opatrení, ktoré majú zabrániť podobným útokom. Na pokoj v uliciach bude dohliadať 25-tisíc vojakov, policajtov a príslušníkov tajnej služby.

Zdroj: TASR/AP

Aký je program dňa inaugurácie?

Inaugurácia Joe Bidena bude pre pandemické a bezpečnostné opatrenia skromnejšia. Začne sa o 11. hod miestneho času (17.00 h. nášho času). Ceremónia sa začne úvodnými prejavmi pred budovou Kapitolu vo Washingtone, uvádza informačná stránka o inaugurácii bideninaugural.org.

Nový prezident a viceprezidentka budú skladať prísahu popoludní (18.00 h nášho času). Sledovať ju môžete aj ONLINE. Štátnu hymnu zaspieva populárna speváčka Lady Gaga. Na schodisku pred Kapitolom vystúpi aj speváčka Jennifer Lopezová.

Inaugurácia nového amerického prezidenta bude plná hviezd. Vystúpi Lady Gaga, J. Lo a ďalší

Biden prenesie prejav, ktorý by mal byť zameraný na pandémiu i snahu zjednotiť národ. Bude prisahať na rodinnú Bibliu, ktorú vlastní jeho rodina od roku 1893. Harrisová zloží sľub až na dve Biblie. Jedna je od Reginy Sheltonovej a druhá od prvého černošského člena Najvyššieho súdu Thurgooda Marshalla.

Slavnostná vojenská prehliadka sa začne okolo 14-tej h. (20.00 nášho času). Následne Joe Bidena slávnostne uvedú do Bieleho domu. Do sídla prezidenta sa sťahuje so svojimi najbližšími a dvomi nemeckými ovčiakmi.

Potom bude nasledovať položenie venca pri hrobe neznámeho vojaka na národnom cintoríne v Arlingtone. Tam nového prezidenta budú sprevádzať aj exprezidenti ako napríklad Barack Obama či George Bush a Bill Clinton.

Približne o 20.30 h (2.30 nášho času) sa začne slávnostná 90-minútová relácia, ktorú bude uvádzať herec Tom Hanks. Opäť tu prehovorí Joe Biden i viceprezidentka Harrisová. Vystúpia aj mnohé známe osobnosti zo sveta šoubiznisu ako napríklad Bruce Springsteen, Justin Timberlake, Jon Bon Jovi či ďalšie americké hviezdy.

Zdroj: TASR/AP

Účasť inaugurácie je obmedzená

Obvykle sa inaugurácie zúčastňujú tisícky divákov. Tento rok je všetko zrušené. V minulosti sa rozdávalo 200-tisíc vstupeniek, tentokrát iba tisíc. Organizátori namiesto toho vztýčia pred Kapitolom 190-tisíc amerických vlajok, ktoré budú symbolizovať Američanov, ktorí nemohli na ceremóniu prísť.

Sprievodné akcie sú zrušené

Vzhľadom k pandémii koronavírusu organizátori inagurácie zrušili všetky sprievodné akcie, na ktoré boli Američana po minulé roky zvyknutí. Tradičný ples či obed s členmi Kongresu sa konať nebude. Nahradí ich už spomínaná relácia „Oslavujeme Ameriku", ktorú budú vysielať všetky americké televízne stanice. Sledovať ju bude možné aj na internete (sociálne siete aj YouTube). Priestor v nej dostanú napríklad aj Američania, ktorí bojujú v prvej línii s pandémiou.

Ďalšie opatrenia

Počas inaugurácie uzatvoria vo Washingtone štyri veľké mosty cez rieku Potomac. Sociálna sieť Facebook v stredu zablokuje užívateľom možnosť zvolávať akcie v blízskosti dôležitých vládnych budov v hlavnom meste.

Zdroj: TASR/AP

WASHINGTON/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti