Trump, ktorý stále popiera porážku, sa nezúčastní na inaugurácii prezidenta. Ako to vidia politológovia?

Zmiznutý čínsky miliardár Jack Ma sa po mesiacoch prvýkrát objavil vo videu
Zdroj: TASR/AP

Jeho neúčasť je odrazom politického konfliktu.

Rozhodnutie dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa nezúčastniť sa na inaugurácii svojho nástupcu Joea Bidena je odrazom vážneho politického konfliktu, uviedol to profesor z Kolumbijskej univerzity Robert Y. Shapiro.

„Jeho rozhodnutie je odchýlkou od bežného protokolu a noriem a zároveň odrazom vážneho politického konfliktu," uviedol. Trumpovo avizovanie neúčasti na inaugurácii svojho nástupcu Joea Bidena však podľa odborníka spôsobuje medzi obyvateľmi USA zdanlivo oveľa menšie znepokojenie než politické a hospodárke krízy či kríza v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2, avšak najmä oveľa menšie než súčasné nepokoje v súvislosti s nedávnym útokom prezidentových podporovateľov na Kapitol.

Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena naživo na TVnoviny.sk

Priaznivci odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa v stredu 6. januára vtrhli do budovy Kongresu a vyvolali nepokoje, počas ktorých zomrelo päť osôb. Obe komory Kongresu v tom čase zasadali s cieľom definitívne potvrdiť Bidenovo volebné víťazstvo.

Veľkým rozdielom v porovnaní s predchádzajúcimi prezidentskými inauguráciami bude podľa Shapira prítomnosť veľkého počtu príslušníkov bezpečnostných zložiek. Úradujúci minister obrany Christopher Miller podpísal 7. januára príkazy, ktorými na 30 dní aktivoval Národnú gardu zo štátov Virgínia, Pensylvánia, New York, New Jersey, Delaware a Maryland. Pentagón na inauguráciu nového prezidenta Joea Bidena, ktorá sa uskutoční túto stredu, nasadil až 25 000 príslušníkov Národnej gardy. 

Odchádzajúci americký prezident Donald Trump už vopred avizoval, že sa na Bidenovej inaugurácii nezúčastní. Biely dom vo Washingtone by mal opustil v stredu ráno miestneho času, iba niekoľko hodín predtým, ako zloží prísahu zvolený prezident Joe Biden.

Trump sa v prípade neúčasti stane piatym americkým prezidentom, ktorý nebude prítomný na prísahe svojho nástupcu. Predtým sa John Adams nezúčastnil na inaugurácii Thomasa Jeffersona (1801), jeho syn John Quincy Adams neprišiel na inauguráciu Andrewa Jacksona (1829) a Andrew Johnson nebol na inaugurácii Ulyssesa S. Granta (1869). Zatiaľ posledným prezidentom, ktorý vynechal inauguráciu, bol v roku 1974 Richard Nixon. Tomu sa stala osudnou aféra Watergate, po ktorej odstúpil a nahradil ho Gerald Ford.

Zdroj: TASR/AP

Profesor Bullock:Trump neúčasťou na inaugurácii oslabuje demokratické inštitúcie

Neúčasť odchádzajúceho amerického prezidenta na inaugurácii je ďalším príkladom toho, ako Trump oslabuje demokratické inštitúcie porušovaním ich dlhoročných tradícií, uviedol profesor politických vied z Georgijskej univerzity (UGA) Charles Bullock.

„Trump svojou neúčasťou porušuje tradíciu, ktorá trvá už zhruba 150 rokov. Zároveň tým ukazuje, že nevie prehrávať," pokračuje profesor. V prípade, že počas ceremónie dôjde k násilnostiam, budú sa medzi niektorými stúpencami odchádzajúceho prezidenta šíriť konšpiračné teórie, že ich zinscenoval samotný Trump a preto sa na udalosti nezúčastnil.

Trumpovo funkčné obdobie sa skončí v stredu 20. januára. Jeho vplyv na Republikánsku stranu a americkú politiku však bude pokračovať. Podľa Bullocka poprední republikánski predstavitelia Trumpa vo svojej strane nechcú, jeho priaznivcov však potrebujú.

„Republikáni, ktorí majú ambície na prezidentský úrad, ako napríklad senátori Marco Rubio a Ted Cruz, chcú, aby Trump odišiel z politiky, pretože pre nich predstavuje prekážku. Ale drvivá väčšina voličov Republikánskej strany naďalej Trumpa podporuje a verí mu," pokračuje Bullock.

Dôležitosť Trumpových voličov podčiarkuje skutočnosť, že z posledných ôsmich prezidentských volieb získali republikánski kandidáti menej hlasov než ich demokratickí oponenti až v siedmich z nich. „Republikáni si nemôžu dovoliť znepriateliť si Trumpových prívržencov," zdôrazňuje Bullock.

„Trumpova popularita spočíva v jeho ochote využiť obavy bielych pracujúcich ľudí, ktorí sú svedkami toho, ako sa zo Spojených štátov stáva mnohonárodnostná krajina, upadá rola náboženstva v spoločnosti a priemysel sa sťahuje do tretieho sveta. Títo ľudia zápasia s ťažkosťami a Trump im ponúkal ľahko pochopiteľné (avšak nenaplnené) sľuby, že im pomôže," približuje Bullock politický postoj odchádzajúceho prezidenta. 

Podľa analytika je napriek tomu isté, že ostatní americkí politici sa pokúsia Trumpa imitovať a zopakovať jeho úspech. „Dúfajme, že budú menej schopní a verejnosť bude menej ľahkoverná než v prípade Trumpa," poznamenáva Bullock. Zároveň verí, Trumpovo funkčné obdobie je odchýlka od normálu, akú už americká spoločnosť neuvidí. „Neviem, či je najhorším prezidentom v dejinách krajiny, avšak ako nedávno ukázal, bol tým najnebezpečnejším, pretože bol hrozbou pre demokraciu," uzavrel Bullock, odkazujúc na nedávny útok prezidentových podporovateľov na Kapitol.


WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inaugurácia

Dôležité udalosti