Zahraničné

Poľsko musí odškodniť moslimov týraných v tajnom väzení CIA

Moslimovia sa modlia
Zdroj: SITA

Súhlas s jeho zriadením mala krátko po útokoch z 11. septembra dať vláda vtedajšieho premiéra Leszeka Millera.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok nariadil poľskej vláde vyplatiť dvom moslimom odškodné v celkovej výške 230-tisíc eur za spôsobenú ujmy na zdraví a porušenie ich ľudských práv počas zadržiavania v tajných zariadeniach americkej vlády na území Poľska.

Súd so sídlom vo francúzskom Štrasburgu tak nepriamo potvrdil existenciu utajovaných väzníc CIA, ktorých fungovanie Varšava spolu s Washingtonom dlhodobo popierajú. Palestínčan a občan Saudskej Arábie, ktorých mala CIA zadržiavať v Poľsku v rokoch 2002 až 2003, sa nachádzajú v neslávne známom americkom väzení Guantánamo na území Kuby. Podľa Američanov totiž sa obaja podieľali na teroristických činoch na americké

Súhlas so zriadením tajných zariadení CIA mala krátko po útokoch z 11. septembra dať vláda vtedajšieho poľského premiéra Leszeka Millera. Varšava všetky podozrenia odmieta, no záznamy z poľského vojenského letiska hovoria o pristátiach siedmich lietadiel CIA. Podobné tajné zariadenia vytvorené na pokyn vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha sa mali nachádzať aj v Rumunsku a Litve. USA síce potvrdili zadržiavanie údajných teroristov mimo svojho územia, no odmietli špecifikovať, kde sa tak malo diať.

ŠTRASBURG/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.