Lekári odmietli prijať muža so vzácnou chorobou. Kamera zachytila, ako sa plazí von z nemocnice

Všimli si ho až ochrankári, ktorí mu privolali taxík a pomohli doň nastúpiť.

V nemocnici Humber River v kanadskom Toronte odmietli prijať muža, ktorý trpel bolesťami, pretože nezistili, že má vzácnu chorobu - polyradikuloneuritídu (syndróm Guillan - Barré). Televízna stanica CBC po troch rokoch od incidentu získala video, na ktorom vidno ako sa 45-ročný David Pontone po štvornožky snaží dostať von z nemocnice. Nakoniec ho prijali v inej nemocnici.

Keď Pontone do nemocnice v apríli 2018 do nemocnice prišiel, sťažoval sa na veľké bolesti nôh. Súčasne však uviedol, že 7 rokov trpí bipolárnou poruchou, s tým, že chorobu vďaka liekom zvláda. Napriek tomu na z centrálneho príjmu poslali k psychiatrovi a po vyšetrení ho prepustili z nemocnice. Keď odchádzal, spadol a nedokázal sa postaviť.

Na záberoch vidieť, ako sa ho sestrička trasením snaží prebrať so slovami: „Si veľký chlap. Si silný! Vstávaj chlape!"  Pontone, ktorý očividne trpel veľkými bolesťami, však nebol schopný vstať a s veľkou námahou sa mu po 20 minútach podarilo opustiť nemocnicu. Všimli si ho až ochrankári, ktorí mu zavolali taxík a pomohli doň nastúpiť.

Zdroj: cbc.ca

O niekoľko dní neskôr Pontoneho prijali v Západnej nemocnici v Toronte, kde zistili, že má polyradikuloneuritídu. Tá sa diagnostikuje analýzou mozgomiešneho moku, ktorý obsahuje viac proteínov ako je normálne.

Ide o zápalové ochorenie periférnych nervov, ktoré môže viesť až k obrne. Väčšinou je sprievodným ochorením po prekonaní vírusovej nákazy.

Dobrou správou je, že Pontonemu sa po štvormesačnej liečbe polepšilo až natoľko, že bol schopný chôdze. Jeho vyhliadky sú optimistické, no musí žiť s vedomím, že na túto chorobu zomiera od 4 do 7 percent pacientov.

Pontoneho rodina sa na nemocnicu sťažovala, trvalo však niekoľko rokov, kým nemocnica zverejnila video z bezpečnostnej kamery. Sestričku, ktorá sa Pontoneho snažila dostať preč z nemocnice, prepustili už dávnejšie. 

TORONTO/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacient

Dôležité udalosti